| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Am facut-o cu prietenul meu ieri dimineata fara prezervativ. Spune ca nu a terminat inauntru insa spune ca tot exista riscul de a ramane din cauza lichidului care ii curge inainte. Cum sa fac cu pastila de a doua zi? Pentru ca mai e un pic si acele 24 de ore trec! Chiar se poate ramane?

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cele 24 de ore sunt, de fapt 72 de ore,dar cu cat mai repede este administrata cu atat este mai eficace.
Este contaceptie orala de urgenta(pastile) si se foloseste cu prescriptie medicala, fiind o bomba cu hormoni, o femeie inteligenta o ia, cel mult, o singura data in viata!
Insarcinata poti ramane in orice clipa(risc permanent de 4%, ceea ce inseamna ca 4 femei dintr-o suta raman insarcinate),doar exista perioade cu fertilitate redusa si o perioada cu fertilitate ridicata, perioada in care esti la ovulatie.
Lichidul preejaculator, de lubrifiere, este prezent pe toata durata contactului sexual, nici un barbat nu-l poate controla.Acest lichid,nu contine spermatozoizi,dar poate sa transporte spermatozoizi de pe uretra,dintr-un contact sexual anterior,etc.
Deci, posibilitatea de sarcina exista intotdeauna, la orice contact sexual neprotejat.
Imprudenta te poate duce si la boli cu transmisie sexuala, de asemenea!
Protejeaza-te intotdeauna, este un bine si o favoare pe care ti-o faci vietii si sanatatii tale!

| mona a răspuns:

Se poate ramane, mai bine fugi si ia pastila[inca nu-i tarziu]

evenso
| evenso a răspuns:

Da, sunt sanse de a ramane insarcinata daca ai avut contact sexual neprotejat chiar daca nu a ejaculat in tine (depinde si daca ai fost in perioada fertila).
La farmacii exista pilula de a doua zi, sunt de fapt doua pastile pe care trebuie sa le ei exact dupa cum scrie in prospect.
Si ar trebui sa te duci la un control ginecologic, ca medicul sa-ti prescrie anticonceptionalul cel mai bun pentru tine.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Donsoara, de ce nu ati folosit prezervativ?

| Azµre a răspuns:

Cine te pune să faci așa?! Mai mult de 15-16 ani nu aveți.
Da poți rămâne însărcinată, acum vezi ce faci!

| WildDream a răspuns:

Mereu exista sanse atunci cand faci neprotejat!
Ca sa vezi cat tine la tine iubitul tau...in loc sa-ti zica inainte ca exista riscul asta ti-a zis abia dupa ce si-a facut el pofta.

| yanira4u a răspuns:

Trebuia sa te gandesti inainte sa faci, nu dupa. lipsa de maturitate

| SyndicateX a răspuns:

Nu mai faceti fara sa va protejati.

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

Megrgi la farmacie ia pilula de a doua zi si gata.si pe viitori faceti protejat, daca sunteti asa de fricosihappy

| looovee a răspuns:

Am avut si eu asa situatie. Exacta. Desigur am stat si eu cu frica de a nu ramine insarcinata 2 saptamini pentru am putea face testul de sarcina. Eu am avut noroc si a fost totul bine, insa aici depinde de fiecare aparte. Eu nu am luat niciodata aceasta pastila cu toate ca s-a intamplat de foarte multe ori neprotejat. Depinde de tine si de organism.

| zanaa a răspuns:

Sincr nu cred ca esti dar ar fi bine totusi sa iti faci un test de sarcina!

| TeUrăsc a răspuns:

Du-te urgent la farmacie şi ia-ţi pilula de a doua zii big grin