| cris10flori a întrebat:

Deci va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns la intrebarea big grineci am fost in timpul mestruatiei timp de o saptamana ieri mi s-a terminat si astazi am facut facut dragoste cu prietenul meu si s-a terminat in mine deci exista riscul de a ramane insarcinata va rog astept un raspuns urgent. Uni dintre voi mi-ati spus sa iau o pastila A2A deci vreau sa stiu daca asa se numeste pastila si cam cat costa, si nu stiti se vinde la farmaci fara reteta sau ceva de genu va implor raspundeti cat de repede puteti dau fundita cui imi raspunde repede si concret va multumesc:*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista riscul sa ramai insarcinata. Daca ai apucat sa iei deja o pilula de a doua zi (chiar si numai jumatate de doza) si au trecut mai mult de 24 de ore de la acea pilula, nu are nici un sens sa mai iei a doua pilula. Nu vei mai putea folosi contraceptie de urgenta (pilula de a doua zi) minim 6 luni, maxim doi ani, in functie de efectele adverse pe care le vei resimiti si de indicatia ginecologului.

4 răspunsuri:
| kidulinha a răspuns:

Da se poate, orice e posibil. tongue Pastila de a 2a zi se numeste Postinor. Sunt 2 pastilute. prima se ia cat mai repede dupa contactul sexual neprotejat iar a 2-a dupa 12 ore dupa prima pastiluta. Este destul de scump, peste 50 ron... SI se ia in primele 72 de ore. Mai este si Escapelle dar ala e si mai scump si mai concentrat. Este doar o pastiluta tongue Daca dupa ce iei pastilele vomiti, mai ia-le odata. Pt ca le-ai vomitat. Pastila se numeste "pastila de a 2-a zi ", "postinor"... Si se da fara reteta. tongue

| kidulinha a răspuns:

A. Apropo am uitat sa-ti zic. Nu este neaparat sa ramai insarcinata. Mai ales daca ai ciclu regulat. Dar niciodata sa nu se stie. SI mai bine elimini de la inceput o eventuala sarcina decat sa ajungi pe masa de spital sa faci avort "traditional". DAR AI GRIJA. Pastila de a 2-a zi se ia de 2 ORI MAXIM pe an. succes>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti dau niste sfaturi folositoare: 1 niciodata sa nu te iei dupa vorbe cum ar fi "ca daca esti in timpul menstruatiei sau o zi doua dupa, nu poti ramane insarcinata" este total gresit. atunci este o posibilitate si mai mare sa poti concepe. 2 mergi la un doctor sa iti faci un control amanuntit, el iti poate prescrie anticonceptionale, in felul acesta nu mai stai cu frica si te poti bucura de momentele de dragoste mult mai bine. 3 daca nu ai un partener stabil sau despre care nu stii prea multe foloseste totusi un prezervativ. ca sa eviti uratele tratamente care se pot intampla in cazul unui avort, boli venerice sau mai stiu eu ce, te rog sa iei in considerare si sfaturile mele. sper sa iti fie de folos. mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma num Mihaela am si eu o inrebare dati-mi un sfat va rog, incerc de 2 ani sa raman insarcinata dar nu reusesc, am luat si acid folic dar degeaba. ce sa eaui sa raman si eu am incercat orce dar nimica.va multumesc