| buburuza2 a întrebat:

Va rog ajutor!happy.
Am ceva la romana la care nu stiu happy. Scrieti propozitii in care verbele a iesi si a se naste, sa fie pe rand predicative si copulative.
si.
Si scrietii prop in care un nume predicativ sa fie pe rand la cazurile nominativ. acuzativ si genitiv.
si...laughing
realizati contexte in care termenii: al nostru, aceasta si tus trei sa aiba valori morfologice diferite. Dau funda si vot pentru cel care rezolva astea.

1 răspuns:
| Patry908 a răspuns:

Daaaaaaa ar trebui sa intrebi asa ceva un profesorlaughing. Da nu-i nimiclaughing Te ajut si euhappy. 1) "a iesi"- verb predicativ: Maria a iesit din casa. "a iesi":-verb copulativ : El doreste sa iasa profesor. (verbul "a iesi" este copulativ atunci cand il poti inlocui cu "a deveni"). Scuze dar la "a se naste" chiar nu stiu la verb copulativ si nu vreau sa scriu prostii. 2)Nume predicativ sa fie la nominativ: Ea este sora mea ("sora"-nume predicativ). Nume predicativ sa fie la acuzativ: El este cuminte ("cuminte"-nume predicativ"). Nume predicativ sa fie la genitiv: Cartea este a Claudiei ("a Claudiei"-nume predicativ). 3)Al nostru va veni maine ("al nostru" il poti inlocui cu un substantiv si este pronume posesiv). Casa aceasta este mare ("aceasta'-adjectiv pronominal demonstrativ; este adjectiv pentru ca determina un substantiv[casa]). Tustrei se plimba pe strada ('tustrei"-numeral colectiv)