| Lory_9518 a întrebat:

Va rog sa cititi mai ales baietii. Am vazut intrebari pe TPU de genu: ce prefera baietii fete cuminti si urate sau fete rele si frumoase sau ceva de genu. Sau fete urate care nu fumeaza, nu se drogheaza si sunt timide si fete faine, papusi barbie, tupeiste. Ma rog, sper ca ati prins ideea. Si cei mai multi baieti au raspuns ceva de genu: baiat1: eu vreau femei, nu papusi barbie. baiat2: prefer fetele mai cuminti in loc de alea cu fite care sa ma enerveze. baiat3: vreau sa am o prietena linistita, educata, inteligenta si chestii din astea. Multi dintre voi ati raspuns ca inteligenta e mai presus ca frumusetea. Asta e adevarat, dar pacat ca voi baietii mintiti pe TPU. Cel putin majoritatea. Cum puteti voi sa spuneti ca va plac fetele timide, cuminti, si asa mai departe cand in oras am vazut numa baieti faini cu fete faine, perfecte, machiaj perfect, haine perfecta, pur si simplu perfecte. Da stiu: nimeni nu e perfect. Dar sunt sigura ca nu sunt singura fata din lumea care nu crede in prostia asta. Multe fete par sa fie perfecte. Si acum poate o sa ziceti ca sunt geloasa pe ele. Da! SUNT. am incercat sa nu fiu pentru ca gelozia nu e buna. Multa lumea mi-a zis. Nu sunt proasta, sunt inteligenta (nu ma laud Doamne fereste). Doar spun. Am in cap ce trebuie nu sunt nesimtita si toate alea, sunt mai timida de fel insa problema e ca sunt cam urata. Sau mai bine zis foarte. Nu aveti voi idee prin ce am trecut eu in viata mea. Am 16 ani si o persoana la varsta mea ar trebui sa aiba prieteni sa mearga in oras si alea alea. Dar problema e ca sunt timida intelegeti? Mi-e rusine sa ma bag cu lumea in seama de frica sa nu spun ceva gresit. Revenim la baieti. Toti ati spus ce am scris eu mai sus, dar nu va vad in oras cu fete hai nu urate, sa nu jignesc pe nimeni, ci cu fete mai putin care sa arate ca papusile barbie si sa fie perfecte intelegeti? Scuze daca v-am suparat cu chestia asta. Vreau doar sa fiti sinceri. Deci va rog din suflet fiti sinceri, carui baiat nu ii place una buna care sa arate perfect? Si carui baiat ii place una cu nasu mare? Uite eu de ex: am nasu mare, nu sunt grasa, nu sunt perfecta, am 16 ani, n-am avut in viata mea un prieten din cauza asta, din cauza nasului bineinteles. Nu stiu adica sunt confuza. De ce ziceti ca in loc de una barbie ati iesi cu una nu chiar ca barbie. Va rog sa fiti sinceri, adica am vazut si la mine in oras baieti pe strada care strigau dupa fete faine, fluierau si cand vedeau una mai nu prea frumoasa strigau dupa ea de zici ca era ultimu gunoi. Nu stiu adica doar pentru ca o fata nu e perfecta nu trebuie sa se rada de ea. Toate fetele au sentimente puternice, fie ca recunosc sau nu. Sunt pur si simplu sensibile. Deci ce credeti?

8 răspunsuri:
| Jigsaw a răspuns:

Pai trebuie sa fie si cat de cat draguta!

| ĦΔŁŁØẄΣΣЙ a răspuns:

Pai adevarul e ca ne place mai mult o fata frumoasa decat una urata e normal e atractia fizica dar problema e ca ce vezi u in oras e rezultatul prostiei baietilor de peste 16 ani care se uita numai la sani, fund, fata etc.si eu prima data recunosc ma uit la fata fetei si la corp sa nu fie grasa si sa nu arate ca moartea nu zic ca vreau una beautyfull nu vreau una draguta dar revenind la problema cu fluieratul si alte alea e vorba de cum te percem ei la prima vedere ei nu stau sa se gandeasca daca esti sensibila sau daca esti draguta si alte alea ei te vad un pic mai uratica si hai sa radem ca ne-au dat dintii asta e dar sa stii ca un baiat care te cunoaste cu adevarat nu ar rade niciodata de tine ba din contra ti-ar spune adevarul iar tu trebuie sa ii faci sa vada ce e dincolo de nasul tau chiar daca este un pic mai mare asta e incearca sa te impaci cu ideea si sa nu mai fii jenata de el pentru ca de asta rad ei pentru ca vad ca te jenezi dar daca le-ai arata ca esti incrzatoare si nu iti pasa de ce spun ei o sa vezi ca o sa te priveasca nu alti ochi si nu o sa mai rada eu sincer vorbim as iesi cu o fata care nu arata ca barbie dar nici ca moartea frate adica uratenia are pereche uratenia dragalasenia dragalasenia si frumusetea frumusetea sau smecherismul asta e lumea in care traim nu o putem schimba sau chiar daca am putea nu am face-o.

| Polaris a răspuns:

Blablabla, treci şi fă-mi un sandwich.

| ravens a răspuns:

Buna depinde de baieti, de educatie si de multe altele. Oricum trebuie sa ai tupeu daca nu ai nu faci nimic.curaj. te pot ajuta sa ai tupeu.ionutz_ts_88.Trebuie sa fii sigura pe tine in orice moment
indiferent cum arati, cine te va iubi, se va indragosti de caracterul tau si cum ai sa-l faci sa se simta prin preajma ta.

| BestFeeling a răspuns:

Deci, sunt fata si ti-am citit tot romanul. Din tot ce zici tu esti foooarte complexata de faptul ca ai nasul mai diferit... dar gandeste-te. nu un nas face o persoana. incearca sa vorbesti cu lumea, cu fete si cu baieti. zici ca nu iesi pe afara si alea alea. fa-ti o prietena sa iesi, cautati in clasa sau in vecini o fata cu care sa te intelegi, pe mess. pe facebook. oriunde. apoi iesi cu ea... vad ca te consideri urata. si le vezi pe altele perfecte deoarece au un machiaj special sau parul facut. pai machiaza-te si tu. aranjeazati parul. aranjeazate tu. nasul nu o sa mai iasa asa in evidenta daca restul fetei si corpului sunt puse la punct! si daca te bagi in seama cu lumea si spui ceva gresit? ce are? ce ai putea sa spui gresit. ca nu ai ce. discuti chestii normale, banale. la inceput. ceva gresit spui numai dupa ce capeti incredere si ai incredere in persoanele de langa tine. ce sa zic. mult succes si incearca sa fii mai tupeista. mai vorbareata. sa te aranjezi si sa te simti bine in corpul tau ca nu doar frumusetzea conteaza! :*

| EmaEmax a răspuns:

Si eu am trecut prin ce treci tu,am avut acnee si asta mi-a schimbat intreaga viata,m-a facut sa ma izolez si sa ma ascund de oamenii, nu mai suportam in fiecare zi sa ma intrebe lumea:"de ce ai atatea cosuri pe fata?" era insuportabil, din clasa a 8 a am inceput sa ma dau cu o tona de fond de ten si tot felul de cacaturi din astea si acum imi pare rau,ma intrebam uneori:"de ce nu am un prieten?" si sufeream enorm de mult din cauza aspectului meu...Dar incet incet am invatat ca daca eu ma vad frumoasa atunci sunt frumoasa,spune-mi si mie,daca tu nu te placi altii cum ar putea sa te placa? Daca tu spui ca esti urata,altii cum ar putea sa creada ca esti frumoasa? Trebuie sa ai mai multa incredere in tine, sa fi cat mai naturala si sa te distrezi mai multwinking eu una asa am procedat, am incetat sa-mi mai fac griji din cauza tenului meu si am inceput sa-mi traiesc viata si uite asa usor usor cosurile au disparut partial si ma simt mult mai bine! Fi fericita! doar o viata ai!

| Puffy729 a răspuns:

Sunt de acord cu tine! Toate avem sentimente! Si oricum sunt foarte multi care mint numa ca sa se dea mari si tari ca nu le pasa des spect, dar de fapt ba da le pasa! Oricum, nimeni nu e perfect! Si sunt sigura ca intr-o zi, vei gasi pe cineva care te va iubi pentru ceea ce esti, nu pentru cum arati.As vrea sa-ti dau mai multe detalii asa ca baga-ma pe mess pe id-ul raluca_termure@yahoo.com

| eDDy a răspuns:

1) Nu mai fi timida. Cu timiditatea nu rezolvi nimic.
2) Daca tu consideri ca esti urata cautati un prieten mai uratel.
Intrebare: Cand te uiti in fata la tv de exemplu iti vezi nasu? laughing