| ayo8207 a întrebat:

Vad tot mai des povesti cu fete de 14-15 ani care se indragostesc de feti frumosi dupa ce i-au vazut 20 minute in toata viata lor. As vrea sa stiu ce este in mintea fetelor din categoria mentionata cand se lasa agatate de un tip cu care au intrat in contact de 2-3 ori, eventual intr-un bar, in fata casei, pe strada, la un suc, sau mai rau, doar vazandu-l intamplator. Luand-o logic, despre acel tip nu stii nimic. In afara, eventual, de felul cum arata si vocabular, nu-l cunosti. Nu-i cunosti trecutul, felul de a fi, comportamentul, inteligenta, starea emotionala, idealurile, asteptarile de la o relatie, compatibilitatea cu tine. Practic nu stii absolut nimic din ceea ce conteaza cu adevarat. Cum ajungi sa te indragostesti si inevitabil sa suferi dupa un astfel de baiat daca intre tine si el exista pur atractie fizica(ca este singurul lucru care te atrage deocamdata)? Sau cum ajungi sa te indragostesti de el doar privind o poza pe internet si schimband 3 vorbe pe messenger cand aparentele sunt de obicei inselatoare? Eu unul cred ca "dragostea la prima vedere" e cea mai mare minciuna care i-o poti spune unei fete cand vrei sa i-o tragi odata(pentru ca pe tine te atrage fizicul ei si atat, efectiv nu ai de unde sa o cunosti mai bine).

Se exclud cazurile in care fetele se lasa agatate(asta e cuvantul corect) doar pentru ca si ele cauta distractie.

Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Stii, de fapt nu ne indragostim de ei!
Se intampla la orice varsta nu numai 14-15 ani.
E o senzatie de "wow ce bine arata", dar dupa o saptamana doua, ne trece aceasta emotie. Ne invatam cu el, nu mai e asa de wow!

11 răspunsuri:
| MMadalina a răspuns:

Vrei sa stii ce e in mintea unui adolescent la varsta in care hormonii sunt stapani? Mai gandeste-te!

Bafta!

| Wehrmacht a răspuns:

Vad ca toti credeti ca la varsta asa totul se reduce la aspect.De unde mama dracu' stiti voi asta? De ce credeti ca voi care sunteti mai mari stiti ce e bine si ce e rau?
La intrebarea asta sa iti raspunda mama natura.
Eu cred ca voi sunteti cei care se reduc doar la fizic.
"pentru ca pe tine te atrage....cunosti mai bine". Daca am gandi toti asa nu ne-am mai face prieteni pentru ca ar fi clar: vrem sa ne f**em si atat.
Ai spus ca vorbesti despre cele care nu cauta distractie.Ca sa nu te mai indragostesti fara sa vrei trebuie sa nu ai sentimente care sunt provocate involuntar.

| justDaisy a răspuns:

Cei mici o numesc "iubire" dar nu este decat un sentiment de placere a ceea ce au in fata ochilor. La acea varsta fiecare fetita se lasa purtata de val. E ceva normal in povestea fiecarui mic adolescent

| Georgi2011 a răspuns:

Bunaaa.
Inteleg ce vrei sa spui sunt fata am 15 ani si fac si eu asa dar nu ne indragostim doar ne place baiatul respectiv e o diferenta intre cele doua ...nu avem cum sa ne indragostim asa repede acuma depinde si de fiecare fata dar eu zic ca e imposibil sa te indragostesti fara stii absolut nimic despre el!
sper ca te-am ajutat happy

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Şi eu am 15 ani, 16 în curând şi chiarr nu sunt genul de fată de care ai menţionat; nici nu îmi pot da seama dacă sunt îndrăgostită de prietenul meu la momentul actual, pentru că nu am mai simţit asta înainte. Şi pentru mine contează foarte mult să ajung să îl cunosc, să ştiu ce fel de persoană e, lucruri despre trecutul lui, adică să ajung practic la sufletul lui; şi nici nu sunt genul de fată care să se dăruiască primului băiat. Ştiu că asta va fi undeva în viitor, când o să-mi fie pregătit corpul şi mintea, şi când o să-mi doresc asta. Până să mă fi întrebat prietenul meu dacă vreau să fim împreună, au trecut luni şi abia după am devenit un cuplu.

Şi nu toate fetele se îndrăgostesc sau plac băieţii de 20 ani; doar pentru că generaţiile astea au luat-o razna, nu înseamnă că toate fetele sunt curve ( pentru că părerea mea este că aşa sunt ) şi că toate vor să şi-o tragă de la 12-13 ani. Şi la 15-16 ani te poţi şi îndrăgosti. c:. nu trebuie să ai 18-19 ani ( adică să fii major ) ca să te poţi îndrăgosti. Unele persoane sunt mai mature la 15-16 ani decât altele la 19.

O zi bună!

| neutrino a răspuns:

Care minte, la 14-15 ani? Totul se reduce la fizic. Toti am trecut prin aceasta faza!

| greyhound a răspuns:

Pai vezi tu, la varsta aia mintea nu e destul de dezvoltata, in schimb nivelul de hormoni din corp e urias.
Atractia fizica e prea puternica iar mintea nu face diferenta intre iubire si atractie, la naiba, la varsta aia mintea nici nu deosebeste binele de rau. Plus ca n-au nici experienta de viata si cred in basme.
ps nu-s de acord cu ladybug care spune ca e temporar pentru ca daca ar fi asa inseamna ca mai nou fetele fac sex in mai putin de 2 saptamani cu unul pe care l-au cunoscut, daca e sa ma iau dupa ce citesc pe site-ul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se confunda foarte mult atractia fizica cu dragostea si din motivul asta multe realtii duc la esec total si mai apar si copii din ea care au de suferit de pe urma parintilor lor, dar pentru o persoana de 15 ani imagineaza.ti si tu atractia sexuala face ravagii printre pusti, ei asi imagineaza ca iubesc pentru ca nu pot controla aura sexuala care ai inconjoara, cel mai rau e faptul ca cei mai mai mari de 25 30 ani profita de situatie si se cupleaza cu fetite practic, le folosesc dupa aia alta, in cel mai rau caz le mai fac si un copil si dezastru ia proportii, iubirea apare dupa cel putin 1 an de zile intre timp apare atasarea care este si ea confundata foarte mult cu iubirea, se mai comite si greseala ca atunci cand apare iubirea oamenii se culce pe o ureche, ei bine iubirea trebuie intretinuta si mereu hranita pentru ca altfel se stinge precum un foc si de aici apar multe probleme, apropo, multumesc pentru mesaj nu ati pot raspunde la el pentru ca am cont junior, toate bune happy asa ca am tinut sa ati multumesc in felul asta happy

| bernik a răspuns:

De fapt nu ne indragostim de ei!
E o senzatie de "mama ce bine arata", dar dupa ne trece aceasta emotie. Ne invatam cu el

| ayo8207 explică:

A, deci este doar o alta jucarie dupa cum am spus. Distractie si cam atat.
Ok, si daca este asa, ce inseamna pentru voi o relatie? Presupun ca de incredere, ajutor, si alte chestii din astea marete nu se pune probema la 2 saptamani. Intreb pentru ca toate relatiile mele de pana acum au fost bazate cam 60% pe aspectul fizic, si dupa timp indelungat de testat terenul, insa am avut norocul de fete care au acoperit golul de 40%.

| ayo8207 explică:

@neutrino: Pai da, e adevarat. Insa de a-l considera doar o alta jucarie doar pentru ca urla hormonii in tine(cum este normal si corect la varsta aia) si a incepe sa plangi ca fraiera dupa el ca nu stiu de ce fata ii place e o cale lunga.
Ma rog, se intampla si la varste mai mari. LadDyBug a dat un raspuns adevarat si corect.