| MadalinaDidi a întrebat:

Vreau sa imi raspundeti sincer si sa nu faceti misto de mine. Mi-am inceput miata sexuala de 5 luni. A 3-a luna de la inceperea relatiilor am uitat sa imi calculez urmatoarea data cand imi va venit ciclul.eram ingrijorata si mi-am facut un test. a iesit negativ iar peste 2 zile mi-a venit.Luna trecuta am avut o infectie pe care am tratat-o dupa ce mi-a venit menstruatia. M-am speriat putin deoarece prima ora de la venire culoarea era rozalie dar s-a reglat.Matusa mea mi-a spus mi-a curs prima oara acea culoare din cauza infectiei.Aceasta luna prietenul meu a plecat in Italia deoarece are niste probleme.Imi este frica ca menstruatia sa nu imi vina. Mai bine zis imi este frica ca nu are cine sa ma sprijine si sa ma asculte cand sunt ingrijorata tinand cont ca lui ii spuneam mereu aceste lucruri.Am calculat si ar trebui sa imi vina pe 1 mai.Am dureri de burta dar nu tin decat 5 minute, dupa ceva timp iar incepe si asa mai departe.Am sanii umflati si ma doare si spatele.Aceste simtome le-am avut mereu. Dar toturi am citit ca sanii umflati si durerile de spate le poti avea si cand esti insarcinata.Eu nu m-am protejat in schimb prietenul meu e mai experimentat si nu mi-a dat drumu in mine niciodata.Cand simtea ca nu mai poate imi spunea iar dupa ce ne opream mai statea putin si isi dadea drumu iar odata cu sperma curgea si acea picatura. Ce spuneti pot fi insarcinata? Pot avea probleme? Va rog raspunde-ti cei care stiti

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti fi insarcinata. Acea picatura, cum ii zici tu, umezeste capul penisului din momentul instalarii erectiei, altfel nu ar fi posibila penetrarea. Tinand cont ca ai facut sex neprotejat si esti sigura ca partenerul tau nu a ejaculat, ramane cam un risc de 30% pe luna (sau intre 4 si 27% pentru fiecare contact sexual). Faptul ca ai menstre neregulate mareste un pic riscul.
Oricum, nici o femeie nu face sex neprotejat daca chiar nu isi doreste un copil, asa ca nu cred ca ar trebui sa fii atat de agitata. Tu ai facut o alegere si singurul moment in care discutia asta isi avea rostul era inainte de a face sex neprotejat. Acum nu poti decat sa astepti si daca menstra intarzie mai mult de 7 zile sa faci un test de sarcina si apoi un consult ginecologic (preferabil la ginecologul care te-a vazut in urma cu cateva luni, dupa inceperea vietii sexuale).

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Normal ca ai peste 50% sanse sa fii insarcinata.Tu NU te-ai protejat.
Oricat de experimentat e el, nu se poate controla total, plus ca exista acel lichid (picatura) care apare in timpul sexului.

Nu stiu cati ani ai, dar macar trebuia sa stii lucrurile de baza si sa nu te mai trezesti cu boli cu transmitere sexuala (BTS).

Nu dai un exemplu bun deloc.

| IloveME a răspuns:

Uita-te p sani daca ai niste vene vizibile,daca le ai esti insarcinata, daca nu nu are rost sa-ti faci probleme!
j ink ceva incearca sa nu-l mai inebunesti p saracul copil cu grijile p care l ai in fiecare luna! pana la urma se va plictisi si atunci cand chiar vei avea dc sa-ti faci probleme, el va fi foarte pasiv : blaf chestiile d fiecare data! j asta te va inerva la culme!

| AnGeLo_6515 a răspuns:

Dupa diversele experiente ale oamenilor dupa acest site am reusit sa strang niste informatii care ti-ar putea fi folositoare : in timpul actului sexual baiatul elimina o substanta si prin lichidul acela pot exista si spermatozoizi, deci nu e de jucat cu chestia asta, un test de sarcina ar fi indicat, sper ca ti-am fost de folos si iti doresc mult noroc si sanatate

| AnGeLo_6515 a răspuns:

Draga eu iti confirm o informatie folositoare sper, odata ce baiatul este excitat el elimina un lichid, lichidul acela poate contine si spermatozoizi, un test de sarcina ar fi indicat, ai grija de tine mult noroc si sper ca ti-am fost de folos