| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca chestia asta e numai la mine sau nu sunt singurul, deci daca eu ies cu iubita mea la un bar unde n-am mai fost inainte gen sa bem ceva... dupa daca nu mai suntem impreuna, eu nu voi aduce o alta fata la barul acela unde am baut cu fosta. Ma simt ipocrit sa fac asa pentru ca locul acela va fi legat de fata cu care am mers prima oara, mai ales daca e un loc nou si nu am mai fost niciodata. Sper ca ma intelegeti, acum sincer nu stiu poate gresesc. Chiar vreau sa stiu daca sunt singurul sau nuhappy

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cam da esti singurul, sa iti zic si de ce, urmeaza un exemplu ipotetic dar plin de intelepciune laughing
daca ar fi sa cunosti 10 persoane intr-o luna si cu ambele sa iesi la date (intalnire), cu fiecare intr-o locatie diferita, daca doar cu una dintre cele 10 fete vei ramane ca si iubiti, ar insemna ca in 30 de zile ai epuziat aproape toate puburile si restaurantele din zona ta!
daca insa locuiesti in Bucuresti atunci esti norocos, acolo puburile sunt fara numar sa zic asawinking

de ce vezi tu lucrurile asa? pentru ca te atasezi de o persoana si o identifici cu un anumita locatie, dar nu ar trebui sa faci asta!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Din pacate nu locuiesc in Bucuresti si nici in Romania, sunt in Italia si unde ma aflu eu sunt putine baruri. daca ma duc in oras sunt multisoare chiar si restaurante, poate in mintea mea fac o legatura stransa intre barul/restaurantul respectiv cu o fata, dar o sa incerc sa numai fac asa... gen nu stiu cum sa explic, simt ca practic insel daca duc o alta fata in acelasi loc unde am fost cu alta stii? Bine asta nici in fiecare zi ca Nu sunt un playboy, ma refer la o distanta de cateva saptamani sau lunihappy

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles ce ai vrut sa zici chiar din prima!
nu este problema ca nu locuiesti in Romania, puteai avea aceeasi bariera impusa si in Italia dar si daca locuiai in Spania, Austria, sau SUA

este din psihicul tau si da poti face in asa fel incat sa numai legi de o anumita locatie o anumita femeie...desi inteleg psihic cum functioneaza chestia asta, multi adolescenti (si nu numai) au o anumita piesa muzicala de exemplu, care le place lor si partenerelor lor, si cand se despart si aud acea piesa ii loveste o forma de melancolie...cam asa functioneaza treaba si in cazul tau doar ca la tine este vorba de o anumita locatie si ambientul din acea locatie, si exista si o vina, chiar daca nu este ceva real,aceasta forma de vinovatie!
incearca sa vezi cum este si la o viitoare intalnire cu o persoana noua, sa mergi in aceeasi locatie cu care ai fost cu o fosta! te ce trebuie sa faci este sa te expui des acestei "frici" si incerci sa invingi fobia, teama aceia, teama de vinovatie chiar daca ea nu estea reala, ci impusa, trebuie tu psihic sa treci peste ea, in psihiatrie/psihologie te invata ca trebuie sa te expui fricii de tip anxios ca sa reusesti sa o controlezi!
daca am teama de paianjeni scap de aceasta teama doar manevrand tarantule, astfel imi inving fricawinking
deci cum imi inving o teama nejustificata? doar confruntandu-ma cu ceea ce imi provoaca aceasta forma de teama!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ai perfecta dreptate, si cu o melodie tot asa e... acum doamne fereste sa dau de una unde deja parca vad ca o deranjeaza faptul ca am fost in aceeasi locatie unde sunt cu ea unde am fost si cu o fosta de a mea. Plus ca decat sa tot caut baruri si locatii mai bine merg unde stiu ca sunt cele mai faine locatii si atat, oricum o sa incerc chestia aiawinking

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,am modificat usor mesajul de mai sus, dar va dura cateva minute pana va fi afisat in forma editata! sper sa iti fie macar putin de folos! te salut

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Am citit mesajul editat si am inteles ceea ce vrei sa zici, chiar e logic si iti multumesc frumos de ajutor. voi iesi, incerca si daca nu merge din prima sigur din a 2-ua asa ca iti multumesc din nou pentru sfaturile acestea si chiar mi-au fost destul de utilehappy te salut si eu.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare drag! daca pot ajuta cat de putin, de ce nu!
sa ne auzim cu bine!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Rar mai gasesti oameni asa pe TPU, cand ai ocazia sa ajuti de ce nu? multa sanatate iti doresc si succeshappy

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Hehe, mersi pentru complimente, dar nu sunt sigurul de aici care ajuta sa stii, suntem toti culpabili de-a fi toti capabili... unii detin inteligenta mare, dar au rautatea lui Lucifer si zic doar lucruri rele si doar rau fac aici, sunt aroganti si rautaciosi.
sa stii cu toate ca am vechime aici si am trait atatea in realitatea...cu toate acestea si eu la randul meu am chiar pe TPU oameni cu care ma consult in diverse probleme, si eu le multumesc pe aceasta cale lor, ca ma ajuta in felul acesta!
cu alte cuvinte eu impreuna cu ei/ele > suntem un sistem de roti dintate si impreuna punem mecanismul in miscare!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Chiar apreciez tot ce ai zis, dar daca Nu te deranjeaza cati ani ai? oricum oamenii cu inima mare in zilele de azi rar au sansa de a avea o relatie sanatoasa si pe termen lung...dar eu inca sper si sunt sigur ca inca exista oameni ca lumea, dar sunt rari:/

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai mesaj privat
toate cele bune