| symy87 a întrebat:

Vreau sa stiu exact care sunt zilele in care poti ramane insarcinata? De fapt care sunt zilele exacte de fertilitate
?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti ramane insarcina la fiecare act sexual. Nu exista nici o zi infertila sau in care riscul de sarcina sa fie 0. Daca ai menstruatii perfect regulate, atunci au risc minim primele 5 zile din momentul venirii menstruatiei (incluzand zilele de sangerare) si ultimele 5 zile, inaintea unei noi menstruatii. Adica 10 zile pe luna, centrate de prima zi de sangerare.

| Dizzydizz a răspuns:

Femeia in timpul menstruatiei nu este fertila, dar nici in perioada apropiata inceperii sau finalului menstruatiei. Doc. ginecolog a spus clar: inainte cu 4 zile de menstruatie si 7 zile dupa, esti SIGUR infertia. Exista f rare cazuri sa ramai insarcinata, dar biologic este practic imposibil. Cu 14 zile fix inainte de a-ti veni menstruatia are loc ceea ce numim expulzarea ovulului.

Răspuns utilizator avertizat