| iberostar a întrebat:

1.In ce consta materia de clasa a 9-a la biologie fiind pe profil de stiinte ale naturii?
2.De ce carti voi avea nevoie in clasa a 9-a la limba si literatura romana pe profil de stiinte ale naturii?
FUNDA!
Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
| PatyKan a răspuns:

Noi am facut doar 2 ore pe saptamana biologie. Am invatat despre celula[organite celulare, acizi nucleici, cromozomi, diviziunea celulara...], despre ereditate [legi mendeliene, genetica umana, boli ereditare], si mai era un capitol cu diversitatea lumii vii[virusuri, regnul protista, fungi...]
La romana am avut de citit "Moara cu noroc" de Ioan Slavici, "Moara lui Califar" de Gala Galaction, "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga, "Maitreyi" de Mircea Eliade, basmul "Tinerete fara batranete" si inca cateva poezii.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat