| anonim_4396 a întrebat:

A propos de evolutie sau creatie. Va dau mai jos cateva linkuri. Urmariti cu atentie si haideti sa le comentam, cu bun simt si rational, nu emotional.
http://www.youtube.com/watch?v=fdVucvo-kDU
http://www.youtube.com/watch?v=zDHJ4ztnldQ&feature=relat ed
http://www.youtube.com/watch?v=jk6ILZAaAMI&feature=relat ed
http://www.youtube.com/watch?v=xZuknsnphEU&feature=relat ed

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu incerci sa demonstrezi prin aceste video`uri ceva, dar credinta nu se demonstreaza, ci se simte.
Hay frate nu poti sa zici si tu ceva original, din capul tau? Sau prin acese ~videouri~ incerci sa-ti dovedesti tie insuti ca El chiar nu exista? Nu mai incerca sa manipuleziwinking

16 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Da-mi voie sa iti raspund si eu cu un filmulet:
http://www.youtube.com/watch?v=c8LnOjhCcH4

Toate bune.

cami
| cami a răspuns:

@dumnezeu, esti ateu. Noua ortodocsii, ne este greu sa-ti demonstram tie [si altora precum tine], ca Dumnezeu exista, dar nu si imposibil!

La inceput, prin filmuletele tale, am vazut niste statistici. N-are importanta. Ai vazut care-s majoritatea atei? homosexualii si lesbienele...
Nimeni nu neaga evolutia, Big-Bangul, si toate cele, dar nici voi nu-L mai renegati pe Dumnezeu!

Sincer, am o intrebare pentru voi: Sunteti botezati? V-ai botezat copii? V-ati cununat in Biserica?

Ai fost tare interesant si inteligent atunci cand ai spus ca "evoluat, creat eu tot imi iubesc sotia si imi platesc intretinerea". Ai dreptate, nimeni nu ti-o plateste in locul tau. Frica de Dumnezeu, in niciun caz nu ai, atata vreme cat te-ai proclamat cu numele Lui. De ce nu ti-ai pus "marcel"? Sau "monstrul_din_loch_ness"? De ce tocmai "dumnezeu"? Nimeni nu este mai presus de El. Gresesti tare, atunci cand vrei sa-L blamezi.
Si eu mai citesc din cand in cand Biblia, si mereu m-am intrebat atunci cand spune de nu stiu ce copil de-al lui Adam ca pleaca in nu stiu ce tinut, si-si gasesti femeie, si cu aceeasta zamisleste 12 copii, si stapaneste tinutul WY. De unde apare aceea femeie.Nu indraznesc sa ma intreb. [SAU in gandul meu formulez alta ipoteza..."Adam avand multi copii, in cei 900 de ani ai lui... A facut multi copii, nu numai cu Eva. dar si cu fiice, si cu nepoate...stra-stra-stra nepoatele lui..." "Femeia aceea", cu care se casatoreste poate ca este o stra-stra verisoara de-a baiatului lui Adam. Eu asa vad problema.
Ok, nu crezi in existenta Domnului, dar milostiv, bland, esti? Dumnezeu ii iarta si pe cei ce se intorc in ultima clipa spre pocainta...

Inca un exemplu [asa cum a fost cel cu Petrache Lupu]-poate ca pentru voi, dovada asta nu a fost destul de palpabila, dar...

Traia o familie. O femeie desfranata si un barbat cuminte, rugator, care aveau o fata. Barbatul a murit, iar vremea nu l-a lasat nici macar sa-l puna in groapa [era un viscol strasnic]. Satenii, slobozi de gura cum sunt au inceput "Ce om rau a fost ista, dara noi il credeam om bun si pasnic, dar vezi Dumnezeu iti da vreme de ingropaciune dupa cum-ti-e sufletul"... Femeia, dupa moartea barbatu-su-lui, a inceput sa fie desfranata satului, a facut din casa ei un bordel. A murit si ea. Afara frumos, soare. Ce mai, femeia s-a dus in RAI.

Fata statea si se intreba: "Sa iau drumul maica-mi si a avut vreme frumoasa la inmormantare sau pe-al lui tata-meu care a avut vreme urata. Si a adormit cu gandul la aceasta.
In vis i-a aparut un inger, 'un tanar frumos", si a dus-o la inceput la iaca-sa. Era o pajiste frumoasa, o livada, paraselele cantau. O minunatie.
Dupa a dus-o la maica-sa. Aceasta ardea intr-un cazan, impreuna cu altii si-o striga sa-o traga afara. Ea s-a uitat la inger, dar acesta nu i-a raspuns. A bagat mana si. s-a trezit din somn. Avea mana arsa pana la os. A inceput sa strige, au venit vecinii, vatra stinsa, niciun foc.
De atunci a preferat sa posteasca si sa duca o viata sfanta. Si toti cei care o intrebau ce-a determinat-o sa duca viata asta, ea le arata mana, si le spunea ca focul din iad, e de sute de ori mai fierbinte decat cel pamantesc.

cami
| cami a răspuns:

@dumnezeu. Tu din ce... furnica, paianjen, microb ai aparut? De fapt, de unde a aparut omul thinking

| silvio a răspuns:

Din capul locului, tin sa precizez ca respect optiunea fiecaruia.
atata doar ca am vrut sa fie prezenta si cealalta tabara:
http://www.ratziunea.webs.com/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu incerci sa demonstrezi prin aceste video`uri ceva,dar credinta nu se demonstreaza,ci se simte.
Hay frate nu poti sa zici si tu ceva original,din capul tau?Sau prin acese ~videouri~ incerci sa-ti dovedesti tie insuti ca El chiar nu exista?Nu mai incerca sa manipulezi winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@delight - sa inteleg ca negi gravitatia? Sau faptul ca omul se misca urmare a unor impulsuri nervoase? Lollllll.
Te rog mult, pentru frumusetea post-ului, citeste cu atentie frazele de inceput, ca eu inca nu m-am luat de tine. Citeste cu atentie. Tot.
In rest, iti doresc sanatate si succese!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeule doamne. tie atat de frica de existenta lui incit il negi prin orice mijloace. nu inteleg ce vrei sa comentam si cum? fara emotii? pai aici scrie un om nu bese o capra mai omule.sau oameni.omul este o fiinta complexa. un televizor poate face asa ceva sau orice programezi tu sa faca. dar un comentariu il poti face rational cu bun simt condus de sentimente ce te anima ca nu esti robot cu o sumedenie de date in cibercreierul lui care expune sau face o prelegere despre un subiect anume.santeti multi veniti de pe la ateism. nu vreau sa iscam iarasi controverse. dar chiar nu vedeti ca nu merita? voi nu vedeti ca pana la urma voi veti fi cei ce veti prigoni pe credinciosi si veti omora? sau pe crestini mai bine zis.eu personal pot spune ca va cunosc si va astept de veacuri. a venit vremea voastra. pot spune precum Iisus lui iuda; ce vrei sa faci, fa mai curand. jucati-va rolul care-l aveti fiindca il cunoasteti foarte bine.il cunoastem si noi ceilalti dar nu ne mira si nici nu luptam impotriva a ceia ce e hotarat deja.stim evenimentele ce urmeaza si asta nu ne face mai fericiti decat fiindca se apropie ceasul judecatii, dar ne face nefericiti pentru pierderea unora foarte multi, tineri inteligenti, frumosi, batrani sfatosi experimentati, fete frumoase necunoscatoare a unor valori dar cunoscatoare a placerilor unei scurte si trecatoare vieti.ficare din noi crede ca celalalt e sarac cu duhul si ratacit prin lume. dar nu noi si nu pe TPU hotaram cine ce si cum.santem vai de fundul nostru ca sa nu spun al vostru {asta se vrea o gluma malitioasa } si in loc sa ne vedem de TPU-urile noastre o aburim cu fleacuri.PACE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma scuzi doamne dar "nu ma mai bag"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@aminadab-ce alta carte in afara de biblie ai mai citit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marea enigma, nu-mi place sa ma laud dar hai sa-ti spun.cand eram elev pe geamul bibliotecii de la scoala era un citat de Eminescu; citeste. citind mereu creierul tau va deveni un laborator de idei si imagini.si de atunci din clasa antai cand am luat premiul 3 si cartea Sabia de foc, prima mea carte citita tot am citit. romane, nuvele, povesti, povestiri, bancuri, versuri, literatura sf., almanahele toate de la vremea aia etc.religia, am luat contact cu ea de mic. avea bunicul meu carti.si pe la 15 ani eram marele ateu al familiei si credeam ca stiinta este cea mai mare si mai tare. pana pe la 20 de ani cand am inceput chiar sa inteleg cate ceva si am inceput sa studiez biblia. ce am mai citit? tot ce am gasit si mi-a cazut in mana de la toate cultele pentru a nu judeca pe nimeni sau a-l categorisicu o eticheta.si am prieteni cu care discut diferentele intre culte de la martorii lui yehova, de la penticostali, adventisti, ortodocsi, mai putin catolici. sper ca ti-am satisfacut curiozitatea.am mai citit si istorie si sexologie si ceva filozofie fiindca am trei copii si trebuie sa raspund la multe intrebari ale diferitelor varste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@dmnezeule atoatestiutor. vrei sa il examinezi stiintific pe Dzeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cami - Big Bang nu are nicio legatura cu dumnezeu. Ori dumnezeu, ori Big Bang. Ori rational, ori imaginar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cami - din acelasi microb ca si tine. Lolllll

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In rest, va doresc o seara placuta. Indiferent de credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@aminadab-daca mi-ai spus ca tu ai citit toate ''almanahele'', m-am lamurit. le-ai imprumutat cumva de la vanghelie? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu esti doamne doamne mi-e frica sa comentez in fata ta! Adica noi niste pacatosi care suntem sa conversam cu matale? Aoleuuuuuuuuu!