| 10roxana10 a întrebat:

abc triunghi
cum aflam toate 3 inaltimi da ca cunoastem toate laturile?

3 răspunsuri:
| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Da lungimile laturilor, depinde ce triunghi e...sunt si formule specifice.

| didiDia a răspuns (pentru Tau_SuperErou_1995):

Nu conteaza ce triunghi e, mai, Tau_SuperErou_1995. Roxana, se rezolva foarte simplu: cu ajutorul lungimilor celor trei laturi poti afla aria triunghiului aplicand formula lui heron (caut-o pe wikipedia daca nu o stii), apoi egalezi aria pe care o stii cu semiprodusul dintre o latura si inaltimea corespunzatoare ei si gata, ai aflat acea inaltime. Faci la fel si pentru celelalte doua inaltimi. Spor la treaba!

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns (pentru didiDia):

Se poate mult mai simplu fara formula lui x-ulescu, sunt triunghiuri particulare cu formule particulare, foarte simple.