| CeVorbestiMa a întrebat:

Absolut unde ar fi asta... daca vreau sa intru la un profil de engleza intensiv..in clasa a 8-a trebuie sa dau examen din engleza? si informatica intensiv?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

La bilingv se dă examen, la intensiv nu.
La profilele cu intensiv se intră exact ca la celelalte. Unele licee au, de exemplu, ştiinţe sociale ( o clasă ) şi ştiinţe sociale intensiv engleză ( o clasă ), dar au acelaşi cod.
Dacă intri acolo, când mergi să depui dosarul de înscriere la liceu trebuie să optezi pentru simplu sau intensiv.
Unele licee mai organizează la începutul lunii septembrie un test la engleză pentru cei de la intensiv, dar este doar orientativ, să vadă la ce nivel sunteţi.
La intensiv vei face mai multe ore de engleză decât la un profil normal şi vei da şi teză.
La fel este şi la intensiv informatică.
Baftă!

2 răspunsuri:
| razboinicu2016 a răspuns:

Pentru bilingv trebuie examen, pentru intensiv nu.Dar acum e mult prea tarziu pentru examenele astea suplimentare.

| SomnoroasePasarici a răspuns:

Pai mai poti face doar profil cu bilingv in engleza si conteaza doar media care o vei lua la examene si 5-8. Funda?