| mimi2000mimi a întrebat:

Ajutor! dau funda! in ce an a descoperit amerigo vespucci america, atunci cand a fost facuta o greseala de scriere si continentul a fost numit dupa el...care au fost anii din greseala?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În jurnalele călătoriilor sale în Lumea Nouă, publicate în 1507, el a fost primul care a dat teritoriilor descoperite de el,, Amazon și Guanabara, în Brazilia de mai tîrziu, denumirile de America și Lumea Nouă.
Dar, America, deci noul teritoriu descoperit atunci, la finele secoluluial XV-lea, a fost aflată, pentru prima oară, de Cristofor Columb ( don Cristobal Colon).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

27 iunie 1499 : http://ro.wikipedia.org/wiki/Amerigo_Vespucci
Gresala a fost ca a fost numita Indiile de vest si apoi cand a fost mai bine descoperita si-au dat seama ca este alt continent.

| valentingb a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea, asa ca trebuie sa cauti singura.
ro.wikipedia.org/wiki/Descoperirea_Americii

| HaKa93 a răspuns:

A descoperi America de Sud, pentru ca Cristofor Columb a descoperit America de Nord, dar acesta a crezut ca este India! dar Amerigo Vespucci, si-a dat seama ca este un alt continent. Acesta ia pus numele America