| 0330200130 a întrebat:

Cine a fost Amerigo Vespucci si Columb?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cristofor Columb fost primul european care a descoperit insulele din America Centrala iar Amerigo Vespuci primul european care a descoperit tarmul continentului american si astfel de la numele lui intregul nou continent a fost denumit America in onoarea lui.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Păi, dacă e vorba de Amerigo Vespucci și Columb, se cheamă că sînt doi și atunci corect este „au fost".

| AdrianaBacescu a răspuns:

Dai pe Wikipedia si cauti.

| JackDanielTime a răspuns:

Columb a fost primul om european care a călcat pe pământ american.Ei bine acel pământ american nu e cel care îl cunoşti tu, Miami, Los Angeles, Vegas.A ajuna în Puerto Rico de astăzi însă cu impresia că aceştia sunt indieni.El credea că dacă Pămăntul este aproape sferic atunci, dupa mult timp va da de India însă s-a înşelat.Amerigo Vespucci a ajuns în America pe unde este New Hampshire în Nord Est.De aici vine şi numele Americăi. După cercetări vikingii ar fi cam primii descoperitori ai Americii.Ei au ajuns şi mai în Nord în Canada