| imagummybear a întrebat:

Ajutor TPU! Marti dau teza la mate sad! Si as vrea sa mi explicati cum e cu bisectoarele unui unghi, complementul si suplementul unui unghi, sunt in clasa a 6 a.Pana acum am facu meditatii cu profesoara dar lectia cu unghiurile e de saptamana aceasta si nu poate face meditatii cu mine in acest weekend iar din definitii nu inteleg complet.Mi a mai dat ca tema un model de teza care e plin de exercitii cu unghiuri.Va rog ajutati-ma! Nu vreau sa o dau in bara.sad. Doamna profesoara are incredere in mine ca voi lua o nota buna.

Răspuns Câştigător
| LION007 a răspuns:

Salut! Bisectoarea uni unghi este semidreapta care imparte unghiul in doua unghiuri egale! Unghurile complementare au masura de 90 de grade! Unghurile suplementare au masura de 180 de grade!

2 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Bisectoarea unghiului este o semidreapta ( si un segment la triunghiur DOAR) care se construieste la jumatea masurii unghiului. De exemplu, ai un unghi de 70 de grade, si duci o semidrepata care sa imparta unghiurile in 2 figuri congruente.

Calculeaza masura suplementului si masura complementului unui unghi cu masura de 54 grade 53 minute si 43 secunde.

Pai nu poti s-o faci de cat printr-un singur mod :fie x masura compelementului => x + 54 grade. ( cum ti-am dat ca exemplu) = 90 de grade.
Acum FI ATENTA! 90 de grade = 89 grade 59 minute si 60 de secunde!

foarte important. Spre exemplu transforma 54 de grade, 46 grade, 78 grade in minute si secunde.

Pai, 54 de grade = 53 grade 59 minute si 60 secunde
46 grade= 45 grade 59 minute si 60 secunde
80 grade= 79 grade 59 minute si 60 secunde
SI asa mai departe...
Revenind la ecuatie, il afli pe x.

Analog si in cazul suplementului : x+ unghiul cat am zis = 179 grade 59 minute si 60 secunde (= 180 grade, dar transformat in grade, minute si secunde)

| Denisa2763 a răspuns:

O sa iti ex-plic cat de simplu pot: de exemplu ai un unghi care normal este format din 2 drepte, da? ee...bisectoarea este o alta dreapta in unghiul rescpectiv care il desparte in 2 unghiuri egale! intelegi? de exemplu; avem un unghi de 90 de grade si trasam bisectoarea adica trasam o dreapta care sa desparta unghiul de 90 de grade in 2 unghiuri egale de 45 de grade! ai inteles? sper ca te-am ajutat! La complementu si suplementul unghilui iti voi da exemple cat mai simple Suplementul unghiului de 30, e cel de 150, iar complementul unghiului de 30, e de 60.
suplementul e unghiul, care adunat cu altul, ajunge pana la 180.
iar complementul, "completeaza" doar pana la 90. Sper ca te-am ajutat