| Butterfly182004 a întrebat:

Am 18 ani, am terminat 11 clase in România. As vrea sa continui și sa fac clasa a 12-a in Anglia.
Cum trebuie sa procedez?
Se poate sa fac asta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai sunt in UK cu contract LEGAL de munca, poti merge acolo prin transferul cerut de ei, dar nu vei intra intr-a 12-a fiindca in primul an cand ajungi acolo esti trimis la un curs intensiv de limba engleza de 1 an de zile si dupa ce termini acel an pregatitor, intri intr-a 12-a.

Sfatul meu este sa ramai in tara si sa termini a 12-a ca pierzi 2 ani de zile inutil.

In situatia in care parintii tai nu sunt legal in UK, poti ajunge sa studiezi acolo numai daca parinti isi permit sa palteasca fiecare an de studiu, pe care-l faci, ca orice scoala privata internationala.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dă-ți bacu-l in țară apoi pleci, e mai bine pentru tine!

| Eireann a răspuns:

Sistemul de educatie din UK e complet diferit de cel din Romania. Ei au GCSE-uri, A-levels, etc. O sa ai multa bataie de cap sa echivalezi. Aici nu se da bacalaureat deci daca o sa vrei sa te intorci in Romania sa faci facultate (avand in vedere ce taxe au aici probabil ca o sa preferi Romania) o sa ai alta bataie de cap.