| narissarachai04 a întrebat:

Buna! Am terminat la profesionala 10 clase si am abandonat scoala in clasa a 11 a prin februarie care stiu ca nu se pune in considerare. As vrea sa continui scoala la fara frecventa, redusa sau seral, se poate sa ma scriu? Se ia in considerare 10 clase la profesionala?

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu e adevarat ca clasa a 11-a la profesionala nu se ia in considerare. Adica nu poti sa nu o faci si sa mergi in clasa a 11-a la liceu pentru ca 3 clase de profesionala echivaleaza cu 2 clase de liceu.
Termina-ti profesionala si dupa aceea te inscrii in clasa a 11-a la liceu! Altfel te inscrii la liceu de la inceput. Sau in clasa a 10-a daca ti se accepta anii facuti la profesională in situatia in care nu ai finalizat-o.

| 1234568807 a răspuns (pentru Lioana):

Daca a depasit 18 ani, nu cred ca se mai poate reinscrie la profesionala, doar la liceu seral sau frecventa redusa