| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit, de la un italian, următoarea varianta a istoriei dacice. Anume ca dupa ce dacii au fost invinsi de catre romani, acestia suparati fiind pe daci nu spun unde este ingropata comoara au dat ordin sa fie macelariti toti dacii. Din nu stiu ce surse ale istoriei cica ar fi scapat cam 20% de daci iar Dacia ar fi fost cololonizata de romani, sclavi si sclavi liberi. Ma intereseaza daca stie cineva unde se poate citi despre asta, ca eu stiu alta varianta a istoriei, adica sunt dac si nu ma trag din romani, in concluzie nu sunt un afurisit de macaronar.

4 răspunsuri:
| GGL a răspuns:

Daca vrei, poti sa crezi si varianta ungurilor(contine si bucata cu dacii exterminati aproape complet de romani), in concluzie poti afirma ca te tragi din unguri.

| Diurpaneus a răspuns (pentru GGL):

Nu raspunde numai sa te afli in treaba. Am cerut numai sa aflu daca cineva stie de vreun document la care fac referire, daca nu, lasa presupusul si nu-mi sugera mie ce sa cred si ce nu. Si pentru documentre citeste aici https://ceicunoi.wordpress.com/......omani/.Vad ca nu ai citit mai mult decat manualul de a V-a.

| GGL a răspuns (pentru Diurpaneus):

Prefer sa nu intru in polemici pe tema asta dar, ca tot ma plictisesc, fie.
1)Ai pus intrebarea aia cu un singur scop, sa te simti bine ca cineva iti da dreptate, eu ti-am sugerat o alta teorie si ai venit cu raspunsul asta...
2)Site-ul acela este o porcarie totala, dovada fiind subiectele extraordinare pe care le trateaza, ca de exemplu: "de ce sa nu votezi", "importanta bisericii" sau (asta e cel mai tare exemplu) "Vaccinul antigripal- o otrava toxica"
3)Teoria prezentata in acel articol face parte din seria "romînii sunt cei mai...(frumosi, destepti, harnici, frumosi, politicosi etc -n.m)"

| Sfetnicul a răspuns:

Vrem nu vrem, tot vorbim o limbă romanică.