| sabin89 a întrebat:

Am citit undeva că oamenii lui Pizarro au stat de vorbă cu Atahualpa (1532) în prezenţa unui translator. Cum şi de unde a apărut acel translator?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Personal, nu cred ca avea de unde. Hai sa ne intrebam mai bine, deocamdata, ce element cheie din varianta spaniolilor privind evenimentele depindea de prezenta unui translator. Spaniolii spun ca, imediat dupa intalnirea cu cortegiul lui Inka, preotul s-a dus la litiera acestuia cu o Biblie, ca sa-i explice crestinismul, iar Inka a rupt Biblia, preotul inlacrimat a aratat spanolilor Biblia rupta si acestia au atacat si masacrat pe inkasi. Fara desfasurarea asta a evenimentelor, cat e ea de implauzibila, nu ai motive sa ii masacrezi pe inkasi de la prima intalnire, iar fara un translator, desfasurarea asta e imposibila. Evident, oricum e imposibila, dar totusi. Banuiesc ca este o mincina pe care nu a crezut-o nimeni cu adevarat, niciodata.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Cică Atahualpa i-a întrebat pe spanioli de unde provine autoritatea lor, iar Valverde călugărul a arătat către Biblie şi a spus că aceasta conţinea cuvântul lui Dumnezeu. Atahualpa a ţinut cartea la ureche şi a scuturat-o, plângându-se că nu putea auzi niciun cuvânt. Şi a aruncat cartea cu dispreţ.
Pare a poveste, într-adevăr.

27 răspunsuri:
| Nătărău a răspuns:

Voiaje către și dinspre Amaurica (/pe mare/pe oceane) se făceau și înainte de colonizare/"descoperire". Maurii erau translatorii.

| Nătărău a răspuns (pentru Nătărău):

(a se citi despre Estevanico)

| Nătărău a răspuns (pentru Nătărău):

A se citi despre Kwakwaka'wakw și ieșirile acestora în largul oceanului pentru a pescui cu bărci de dimensiuni mari -------(NU canoe, cum vor unii să le portretizeze, din invidie și rasism, cum fac și cu inuiții despre care spun că locuința lor de bază e igloo-ul/locuință făcută strict pentru sezonul de vînătoare și care nu stăteau în barăcile care le-au fost construite în afara teritoriului lor după ce li s-a luat teritoriul)------ făcute special pentru a înfrunta valuri oceanice.
https://beyondtheframe.org/listen-and-learn

| Nătărău a răspuns (pentru Nătărău):

A se citi și despre "Barca Solară" a Egiptenilor Antici, încă expusă pe platoul Giza.

| Nătărău a răspuns (pentru Nătărău):

A se viziona documentarul "Atlantic Jihad - The Untold Story of White Slavery" care dovedește fără nici o urmă de îndoială că așazișii Vikingi erau nimeni alții decît Maurii, acele raiduri ducînd la ceea ce se numește în istorie Reconquista, care din păcate s-a soldat cu "descoperirea" Americii și cristoforcolumbizarea/cristobalcolonizarea ei :-(

| sabin89 explică (pentru Nătărău):

"Maurii erau translatorii."
Şi maurii cum au învăţat limba?

| Nătărău a răspuns (pentru sabin89):

Știam demult fiecare centimetru pătrat al Asiei/Terrei.

| Nătărău a răspuns (pentru Nătărău):

Așazișii indieni americani sînt/erau oameni de-ai noștri. Au fost exilați acolo acum 16000 de ani, din India.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nătărău):

Americanii Bastinasi NU au legatura cu Indienii. LOL laughing)
Ci prezinta un grad de rudenie genetica indepartata cu Siberienii(bastinasi, ca Mare parte din Siberienii de azi sunt de fapt rusi stramutati).
Se presupune ca acum circa 15.000 de ani, pe cand era alta clima, nivelul mariilor fiind mai redus, In stramtoarea Bering de azi se putea trece pe jos, din Asia-in Alaska. Asa au migrat Americanii Bastinasi acolo.

| Nătărău a răspuns (pentru anonim_4396):

E problema ta că vrei să dai dreptate istoriei așazis oficiale și consideri istoria dreaptă ca istorie alternativă. Nu știi ce vorbești și cu siguranță nu știi nimic despre ce vorbesc eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nătărău):

Dar uitate pe orice harta Unde e India si Unde e America Cum sa ajunga Indienii acolo, tinand cont ca acum 10.000 de ani de ce tehnologie dispuneau oamenii in perioada respectiva.
Mie imi place sa ma uit la GEOGRAFIE-Gografia vorbeste de la sine.Niciodata NU minte.

| Nătărău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui să te uiți tu mai bine. Oamenii călătoreau pe oceane de mult mai multă vreme de cît s-ar spune. Te desconsideri și subapreciezi foarte mult ca om dacă spui că acum 10 mii de ani stăteam ca proștii doar pe uscat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nătărău):

Oamenii Calatoreau, Asa au ajuns Australienii acolo, si o gramada de insule au fost populate in felul asta. Insa e hilarios Sa spui ca Aia din India au ajuns In america.

| Nătărău a răspuns (pentru anonim_4396):

Gîndește-te că se poate călători din Senegal pînă în Brazilia, dus de acel curent, pe o placă de surf, în cîteva ore. Deci pînă la urmă nu îți trebuie tehnologia din ziua de azi ca să traversezi "mările", ci doar cunoștințe despre curenți.

| Nătărău a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba ta. Poți să rîzi cît vrei. Eu știu ce știu, tu nu știi (/nu vrei să știi) ce știu eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nătărău):

Din Senegal, Hai ca Suna credibil, Sau din Filipine, zona aia. Dar India este in Mijloc. Wtf: Din India trebuie sa ocolesti Ba Africa, Ba Filipinele. Practic si teoretic e Imposibil. + Ca nu exista Motivatie, +nu vb de 1 individ ci de un grup mare, Mii DE PERSOANE
. America N-a ramas neatins de alte popoare, deacursul vremuriloe au mai interactionat cu oameni din restul lumii, insa numarul lor fiind redus, Nu au lasar un impact considerabil
Si Vikingii au ajuns in America.

| Nătărău a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai că ajungi la vorbele mele încet încet și sigur sigur. Continuă. Continui și eu să-ți spun că AXA (Africa-India) este și era baza comerțului mondial. În antichitate lumea era mai mică decît știi tu că ar fi fost. E nefolositor să aduci argumente "pentru că tehnologia modernă și avansată blablabla" cînd e vorba de (NE)unitatea/(NE)conectivitatea popoarelor antice. Trebuie să sapi mai adînc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nătărău):

Eu asta am presupus de la inceput: Bastinasii Americani au ajuns in America Prin Stramtoarea Bering, fiind inruditi cu Siberienii.
Dar America N-a fost atat de izolata/nedescoperita precum se zice, In schimb Contactul cu Popoarele din restul lumii a fost relativ nesemnificativ, Doveziile/mentiuniile Istorice despre "America" fiind des confundate, eronate.
Un exemplu despre popoare calatoare, inzestrati cu tehnologia navigarii sunt Polinezii(3000BC) Originali de pe coasta Asiei estice care au Colonizat Oceania. Astia au facut cum ai spus tu:urmand curentii maritimi in grupuri relativ mici au colonizat insule. Dar una e sa colonizezi insule, si alta sa Populezi 2 Americi.
Africanii iar teoretic ar fi putut ajunge, insa ca dfe obicei Africanii- n-au facut mai nimic istoric.
Imagineaza-ti ca Nordul Europei nu era atat de rece si ostil ca azi.Era foarte Populata

| Nătărău a răspuns (pentru anonim_4396):

"Africanii iar teoretic ar fi putut ajunge, insa ca dfe obicei Africanii- n-au facut mai nimic istoric." CEEEEEEEEE?!?!?!?!?! Tu nu aveai ALFABET fără cei ce-i numești africani. Nu știai să scrii. Erai fără litere. Analfabet. Nu aveai nici note muzicale. Nu puteai să compui muzică. Bă cînd citesc și aud niște chestii. Educația e necesară!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nătărău):

Populatia Africana Sub-Sahariana a ramas la acelasi nivel inapoiat, Motivul Principal Fiind ghici care?: Geografia din nou Din cauza izolarii datorit imensului Desert, + fiecare etnie se diferentieaza in functie de zona climatologica in care traiesc. Iar in Africa Sub-Sahariana fiind multe zone climatologice diverse---> asta a rezultat in fel si fel de etnii diferite cultural care au ajuns la razboaie fara sfarsit... Toate aceste aspecte au defavorizat dezvoltarea.
In Africa de Nord Populatia estE Mixa ca origine, De aia sunt numiti diferential ca: Arabi nu Africani, Arabii in schimb aducand mariile inovatii in toate domeniile stiintei si literaturii.
Deci educatia CORECTA e necesara.
Cam gresesti in Multe domenii laughing. Dar faza asta cu Indienii este epica laughing, Am incercat sa caut pe net, sa gasesc sursa ideii tale am gasit niste aberatii laughing. Precum si faze precum India o sa devina Noua si Singura Super-Putere:Intrecandu-i pe Americani si Chinezi rolling on the floor. Va sa zica tu esti in stare sa crezi si asa ceva?

| Nătărău a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cam greșesc în multe domenii" pentru că crezi că eu mă ocup cu crezutul, arunci la gunoi ceea ce ar trebui să păstrezi și nu aplici ce spun la ceea ce credeai pînă acum. (Atît de mult le place să se joace cu CRED.) Nu o faci pentru că nu vrei să renunți la ideile tale preconcepute. Credințe. Tocmai așa nu o să capeți niciodată o înțelegere supremă asupra a ceea ce s-a petrecut la nivel global. Cu alte cuvinte arunci copilul cu tot cu apa în care s-a scăldat. Puteai măcar să scrii CONCRET "ce crezi că cred eu", fără acel "precum" (urmat de o "fază" pe care nu am susținut-o niciodată și nu o susțin nici acum) ca să vadă toată lumea "sursa ideii". Puteai de asemenea să citești de mai multe ori ce am scris mai sus. Cu siguranță aflai sursa exactă. Educația e necesară.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nătărău):

Eu am prezentat prin motive obiective, posibilitati realiste si concluzii. U prin ce mijloace ti-ai dovedit/sustinut teoria? Cu indienii Nici macar N-ai spus pe ce parte a globului au luat-o inspre America.
Practic N-ai adus nici o dovada, teorie Numai ai spus asa din Burta : Asa as putea spune si eu Americanii se trag din Ucrainieni, Sau din Civilizatia Arahnidica Tarantulara :))
Ce spui tu e la fel de real ca scena asta: (o sa faci pe tine de ras =)) )
https://www.youtube.com/watch?v=iN7zn2hNzWo

| Nătărău a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am de gînd să-mi stric algoritmii Youtube cu tîmpeniile tale. :-P

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal, omule. Consultarea unei harti fizice a lumii, cu granitele politice actuale trasate, ar elimina 90% din miturile istorice, politice si...geografice.

| CristiBaCristiBa1221 a răspuns:

8=========================> era un translator empiric.
Surse din cetatea antica a romei spun ca ai supt-o rau nu gluma.

| Salontanul a răspuns (pentru CristiBaCristiBa1221):

Daca vei continua asa vei ramane fara cont.