| Astrid47 a întrebat:

Am dat probe de aptitudini la un profil vocational. Din mai multe surse de informare am aflat ca admiterea la profilele vocationale s-ar face inainte de repartizarile computerizate si cei ce sunt declarati admisi la profilele vocationale nu trebuie sa mai completeze fisele cu liceele la care optam. Rog ca ce ce sunt bine informati sa-mi confirme sau sa-mi infirme daca este corect ceea ce am aflat eu. Daca asa se procedeaza, cand se va afisa lista cu cei admisi la profilul vocational? Eu sunt inscrisa automat la profilul vocational respectiv daca am luat probele de aptitudini sau trebuie sa duc fisa de inscriere la liceu?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Este adevarata informatia pe care o detii--- aceasta in cazul in care ai dat probe de aptitudini la unul din liceele vocationale cu profil artistic, teologic, sportiv, pedagogic, militar si filologie- Waldorf.
In data de 3 sau 4 iulie se afiseaza lista candidatilor admisi la liceele/clasele pentru care s-au sustinut probe de aptitudini.Afisarea listei se face la unitatea de invatamant liceal respectiva.

2. Daca vei fi pe lista celor admisi la un liceu vocational va trebui sa te inscrii, adica sa-ti depui dosarul de inscriere--- nu vei fi inscrisa "automat"! Daca nu te vei inscrie, pierzi locul ocupat! Dosarul de inscriere cuprinde :cerere de inscriere, carte de identitate si certif. nastere in copie legalizata, adeverinta cu notele si media generala obtinuta la evaluarea nationala, foaia matricola pentru clasele 5-8, fisa medicala.

3. Candidatii respinsi la probele de aptitudini sau care NU au fost admisi la liceele vocationale din lipsa de locuri vor trebui sa ridice fisele de inscriere de la secretariatele liceelor la care au sustinut probele de aptitudini. Fisele se depun la scolile gimnaziale pe care le-au absolvit si, in perioada prevazuta de calendarul admiterii, completeaza optiunile.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Admiterea la "vocational" se face, intr-adevar, inainte de cea computerizata.
Daca media de admitere iti permite, vei fi admis la vocational si vei vedea, afisata, lista de admitere, cu numele tau pe ea.
Daca nu reusesti sa intri la vocational, ti se va da inapoi fisa aceea de inscriere si vei completa, ca toti ceilalti, un numar de optiuni pentru ALTE licee.
Deci, este bine sa ai un "plan B", adica o lista clara si rezonabila de optiuni pentru alte licee/profile. Bafta!

| Astrid47 explică (pentru ardnaxur1961):

Pai fisa de inscriere in momentul acesta este la scoala la care am absolvit eu 8 clase. trebuie completata sau ceva si dusa la liceul respectiv?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Ai dreptate; fisa e la scoala dar ARE deja scrise rezultatele de la probele date. Oricum, afli daca ai intrat la vocational in timp util ca sa poti face alte optiuni in caz ca...
E calendarul exact al admiterii undeva, in brosura. Uita-te cu atentie pe calendarul ala; eu nu am, anul asta, clasa a VIII-a, asa cu nu stiu detalii din astea tehnice, dar le-am vazut in brosura.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ai aflat bine :)

"Art. 7. Pentru liceele din filiera vocaionala - profilurile sportiv, militar, teologic, artistic,
pedagogic - precum si pentru liceul Waldorf, specializarea filologie, se vor organiza, înainte de
începerea repartizarii computerizate, probe de aptitudini, conform metodologiei prezentate în
Anexa III a prezentului ordin.
Art. 8. (1) La profilurile artistic, sportiv, militar, teologic si la specializarea filologie
de la liceul Waldorf, aprecierea probelor de aptitudini se face prin note.
(2) Pentru profilul artistic – arte vizuale, profilul sportiv, precum si pentru liceul Waldorf,
specializarea filologie, media finala de admitere se calculeaza astfel:
(3 APT + MA) : 4 = MFA,
unde: APT = nota finala la probele de aptitudini;
MA = media de admitere (calculata conform Art.4);
MFA = media finala de admitere.
(3) Pentru profilul artistic – muzica, coregrafie si teatru, media finala de admitere se
calculeaza astfel:
(APT + MA) : 2 = MFA
unde: APT = nota finala la probele de aptitudini;
MA = media de admitere (calculata conform Art.4);
MFA = media finala de admitere.
(4) Pentru profilul teologic, media finala de admitere se calculeaza astfel:
(APT + 3 MA) : 4 = MFA
unde: APT = nota finala la probele de aptitudini;
MA = media de admitere (calculata conform Art.4);
MFA = media finala de admitere.
(5) La profilul militar, media finala de admitere se calculeaza astfel:
(NT + MA) : 2 = MFA

Admiterea în învaamântul liceal de stat - 2011 4
unde: NT = nota obinuta la testul grila de verificare a cunostinelor la disciplinele Limba si
literatura româna si Matematica;
MA = media de admitere (calculata conform Art.4);
MFA = media finala de admitere.
(6) Media finala de admitere, menionata la alin. (2), (3), (4) si (5), se calculeaza cu doua
zecimale, fara rotunjire.
(7) La profilul pedagogic, aprecierea probelor de aptitudini se face pe baza de calificativ: admis
sau respins.
Art. 9. Candidaii respinsi la probele de aptitudini vor participa la repartizarea
computerizata, putându-se înscrie la alte filiere si profiluri din cadrul aceleiasi unitai de
învaamânt sau la alte unitai de învaamânt." - SURSA = Anexa I la ordinul MECTS nr. 4802/ 31.08. 2010, privind organizarea si desfasurarea admiterii în învaamântul liceal de stat pentru anul scolar 2011-2012 - vezi linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Oricum, în cazul în care NU vei avea o medie suficient de mare şi NU vei fi admisă la acel liceu, atunci, în data de 7 iulie îţi scoţi Fişa de înscriere şi o depui la şcoala unde ai terminat clasa a 8-a!

Iar în data de 7–8 iulie 2014 vei completa opţiunile în Fişa de înscriere - vezi "Calendarul admiterii" la linkul :
http://www.google.ro/......http?/url

Toate cele bune.

| pufosenie123 a răspuns:

Buna! Poti trg sa imi dai si mie cateva informatii despre probele de aptitudini pe care le-ai dat, stii eu anul acesta vreau sa dau acolo si sunt ingrijorata ca voi fi respinsa adica ma pricep binisor pot zice am fost si la competitii. Pe mine ma intereseaza acest profil deja am sunat urmeaza sa ma inscriu si imi doresc sa intru ma antreneaza si un profesor de sport si sper sa intru.Dar vreau sa stiu si ce dau la probele acelea sa ma pot antrena din timp