| Oprea_Maria_1971 a întrebat:

Am fetita in clasa a 3a in Italia, daca o transfer in Romania in ce clasa va merge si documente imi trebuie pentru transfer.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In principiu tot clasa a 3-a o sa fie, dar va trebui sa dea niste diferente la limba romana, adica scris si citit. Mergi la scoala unde vrei sa o dai si vorbeste cu ei daca au locuri si o primesc, depune cerere de inscriere a copilului si apoi cu foaia matricola din Italia, tradusa in limba romana si cu cererea de inscriere la scoala aprobata trebuie sa mergi la minister sa faci o cerere de echivalare a studiilor. Diferentele se dau la scoala unde o sa mearga, dupa ce ministerul echivaleaza studiile si spune la ce materii trebuie sa dea diferentele. Eventual suna la inspectoratul scolar din judetul unde o sa mearga la scoala si intreaba-i daca mai trebuie si alte documente (oricum sa ai pregatite certificatul de nastere in original si copii, buletinele parintilor original si copii sau copii legalizate) si daca se pot ocupa ei sa trimita dosarul de echivalare la minister sau trebuie sa mergi neaparat tu personal.

| Oprea_Maria_1971 explică (pentru mixxjim):

Cel mai explicit si concret la intrebarea mea adresata a voi, esti tu si vei primi 9, adica tu vei fi cistigatorul.Multumesc.

5 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Eu am un amic care a plecat de aici in clasa 7 si acolo a ajuns a 8(Italia)deci ea ar trebui sa treaca aici a 4big grin

| Oprea_Maria_1971 explică (pentru Niiiicu):

Sper sa fie asa macar sa mearga in aceeasi clasa ca aici in Italia. Meriti un 7 la intrebare.

| Niiiicu a răspuns (pentru Oprea_Maria_1971):

Multumeschappy