| andrei755 a întrebat:

Am fost acceptat la facultate la telecomunicatii la Inginerie economica in domeniul electric, electronic si energetic dar si la Construcții de masini la Inginerie economica industriala. Tin sa menționez ca nu stiu ce fac si cu ce se ocupa aceste 2 opțiuni. La care sa optez si de ce, ce învat la fiecare, ce ajung, cu ce se ocupa etc.

1 răspuns:
| Serpisorul a răspuns:

Contrat a ceea ce ai putea crede, in facultate faci tot generalitati, doar ca dintr-un anumit domeniu. Conteaza destul de mult si unde vrei sa iti faci masterul dupa facultate, dar nu e cazul acum.
La telecomunicatii, in principal o sa faci semnale si circuite. Pe asta o sa se bazeze cam tot, cum se masoara, ce tipuri sunt, cum se modifica, cum se calculeaza, cum se lipesc circuitele, cum se dezlipesc, cum se leaga ( diode, tranzistori etc ). Totul are legatura cu semnalele si circuite. Mai faci si cate ceva pe langa, putina programare, html, php, depinde de facultate. Poti lucra la companii de telefonie, proiectare de circuite si cam tot ce tine de asta. Este un domeniu foarte cautat si va fi in continuare. Pe acesta ti-l recomanda.
La constructii de masini, in general mecanica. Nu mecanica ca un mecanic de atelier neaparat ( faci si practica, poate sudura, si alte aparate de genul ). Ca job, probabil in companiile constructoare de masini, la proiectare, depinde,