| Deea_Andreea_1995_LVV3 a întrebat:

Am inteles ca la evaluarea nationala este obligatorie sa scrii de mana...ete adevarat? daca scrie de tipar nu iti puncteaza?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnișoară, ai ajuns în clasa a VII -a sau a VIII-a și pînă acum nu ai învățat de cîte feluri este scrierea.
Noțiuni care se învață la „abecedar".
Doamna voastră învățătoare, cînd ați învățat alfabetul v-a spus, ceva cam așa: A mare de mână, A mare de tipar; a mic de mână, a mic de tipar.
Deci, ceea ce scrii cu mâna se cheamă scriere de mână; ceaa ce este tipărit, în abecedar sau în carte, se cheamă scriere de tipar.
E adevărat că unii școlari au învățat să scrie numai cu majusculele „de tipar" dar asta e o nerozie și o greșită învățare a scrisului. Mă și mir că învățătorul l-a lăsat pe copil să scrie numai așa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu vrei să scrii de mână, atunci ia-ți calculatorul cu tine și scoți foile de examen, la imprimantă. : ))

| Neo12 a răspuns:

Da, se scrie de mână. Aşa cum scrii în caiet. Doar nu te apuci să scrii cu majuscule. Nu cred că corectorul e orb, ca să scrii tu cum vrei. Există reguli şi la examen, ca şi în altă parte.

| Cristian_Paull_1998 a răspuns:

Da asa este! Doar de mana si cu litere cum sunt la calculator!
Funda?