| elamihaela7 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! cartea mea de franceza este editura cavallioti limba moderna 2 dar imi lipsesc paginile ( sare de la pagina 66 pana la 79) poate cineva sa imi spuna care sunt cerintele la testul de la pag 74-75? fundita
P.S imi trebuie urgent!

Răspuns Câştigător
| ÐÿÅ a răspuns:

Am o prietena care este a6a! Astea sunt exerxitiile de la pagina 74-75 de la clasa a-6-a! Tu ce clasa esti?
1.Lis cette comptine, Trouve les adverbes de maniere :
Jean et Jeanne se levent lentement, saluent poliment et s'en vont rapidement;
Chaton noir ronronne tendrement, chaton roux dort profondement, chaton gris se promene tranguillement,
Et nous, nous travaillons patiemment!

2.Transforme sur les exemples :
a) difficile+ment -> difficilement
clair.
chaud.
heureux.
poli.
simple.
exact.
attentif.
facile.

3. Fais une phrase avec chaque adverbe forme.

4.Complete avec : facilement, prudemment, poliment, lentement, elegamment, immediatement.
Il est age.Il marche.
Tu seras en retard.Pars.
Ce chauffeur conduit.
Mon copain parle.
Marie s'habille.
Il s'exprime. en francais.

2 răspunsuri:
| gogus a răspuns:

Ce clasa?