| va1rog1ajutati1ma a întrebat:

Am nevoie de ajutor juridic, trebuia sa mergem in excursie cu clasa, insa o noua lege spune ca avem nevoie de o asociație a părinților pentru a merge in excursie dar noi nu avem una, exista vreo metoda legala prin care putem merge in excursie fara ea? PS: nu putem crea o asociație de părinți pana facem excursia, procesul dureaza luni intregi.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt este mai simplu decat crezi tu, procesul durand cateva ore, organizandu-se o sedinta unde vin toti parintii si acolo se discuta asociata parintilor si se rezolva si excursia si tot.

Legea a fost facuta tocmai pentru a fi respectata, deci nu se poate trece peste ea, asa cum crezi tu.

| va1rog1ajutati1ma explică (pentru Violleta2022):

Nu e asa simplu, e un proces juridic nu ceva local, daca ati putea da alta metoda as fi recunoscător

| Violleta2022 a răspuns (pentru va1rog1ajutati1ma):

Eu m-am referit la o sedinta cu parintii, care-i simpla si se rezolva rapid, intr-o seara, cand parintii pot intocmi o lista cu comitetil de parinti cu semnaturi samd.
Ce vorbesti tu cu procesul juricic, cred ca te referi la procura notariala, unde toti parintii trebuie sa mearga la notar si sa faca aceasta hartie legala, lucru foarte scump si de durata lunga, fiindca necesita programari la notari public samd.

Pana la urma o simpla sedinta cu parintii este ieftina, rapida si rezolva totul.

| va1rog1ajutati1ma explică (pentru Violleta2022):

Nu o rezolva

| sierra1 a răspuns:

Da, pentru o deplasare in Groenlanda, ar putea fi util ce e mai sus

| SuNaM a răspuns:

Procura notariala legalizata de la fiecare parinte cum ca isi lasa copilul in excursie si cedeaza temporar tutela lor catre invatator/ profesor.