| tavilicu23 a întrebat:

Am nevoie de ajutor maine dau un test din radicali si nu am inteles prea bine in clasa cum se face, sa zicem 8radical7+5radical2 in acest moment trebuie scazuti sau adunati radicali sau cum va rog am nevoie mare de ajutor

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| XDead a răspuns:

Http://www.mateonline.net/algebra2.htm ai aici tot ce trebuie sa stii despre radicali.

| madalynagirl14 a răspuns:

In acest caz pe care l-ai dat tu nu se mai poate face nimic, ramane exact asa cum e, deoarece radicalii ca sa fie adunati sau scazuti trebuie sa aiba aceeasi baza(numarul radicalului). Sper ca am fost de un ajutor.

| Maddly a răspuns:

Ce este sub radical ( adica 7 si 2 ) se aduna iar celelalte 2 numere ( 8 si 5 ) se aduna si ele. Rapunsul este 13radical din 9. Sper sa iti fie de ajutor si sa iei o nota buna.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Maddly):

Vai de mineee...

Nu face nimic 8 radical sin 7 cu 5 radical din2. Rezultatul este chiar acea adunare, pentru ca nu sunt acelasi termeni sub radicali. Off.

''Cel mai mare dusman al cunoasterii nu este ignoranta, ci iluzia de a cunoaste'' ( Stephen Hawking)

| tavilicu23 explică:

Am uitat sa mentionez ca sunt in clasa a7-a