| byboss a întrebat:

Am nevoie de ajutor, peste 2 zile am teza la romana, dar la gramatica nu stiu nimic, in schimb la literatura ma descurc destul de bine, cum pot sa memorez toate partile de vorbire, propozitie si tot ce tine de gramatica?

Răspuns Câştigător
| smartlollipop a răspuns:

Iti scrii tot ce trebuie sa stii pe o foaie. Le iei pe categorii - o foaie cu parti de vorbire, alta cu parti de propozitie, etc.
Dai exemple si faci propozitii cu ele, analize, etc, dar le faci de 100 de ori daca trebuie, pana sunt corecte. Incearca sa iei la intamplare din carte cate un exercitiu si daca nu il stii, cauta rezolvarea sau doar ce nu stii pe internet si incearca din nou.
Fa cat mai multe exercitii de la fiecare categorie, chiar daca le-ai facut sau nu inainte.

Pui acolo si teorie si tot. Scrie cat mai frumos si in mai multe culori, ajuta sa retii.
O sa ai mare nevoie de gramatica asta, chiar daca poate nu o poti invata pana la teza, incearca macar dupa sa o inveti, pentru ca vei avea foarte mult de recuperat.

Succes!