| IonGeorgica a întrebat:

Heii TPU eu sunt in clasa a VII-A si as cam avea nevoie de ajutorul vostru.In vreo 2 saptamani dam test la romana din gramatica,si eu in a V-a si a VI-a nu am prea inteles astea cu partile de propozitie si vorbire (cazuri,functii sintactice etc), dar am reusit sa iau medii de 8 si 9 pana acum.

Poate sa-mi faca cineva un rezumat (in mare) a gramaticii de a V-a si a VI-a?

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Cauta pe google, o sa gasesti o multime de site-uri cu teorie si exemple. Nu prea ai voie sa pui astfel de intrebari si nici eu sa dau raspunsuri la ele.