| halo a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor anul acesta respectiv sunt in clasa a 9 a fac franceza nivelul meu este 0 mare problema cu cititul. prof. imi tot promite ca nu ma trece etc toti fiind la un nivel destul de ridicat. CUM POT SI EU SA INVAT SA CITESC cat mai repede si usor cu putinta am invatat regulile de citire inzadar... cine vine cu cateva sfaturi cum sa invat mai repede big grin
DAU fundita :*

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Uite, am gasit aici reguli de pronunție
http://limbafranceza.ro/introducere/alfabetul-limbii-franceze
sper sa te ajute

| DoarOana a răspuns:

Buna halo,
Daca nu ai facut pana intr-a 8-a deloc franceza si ai facut germana sau alta limba atunci e de inteles. Poate ar trebui sa ii explici asta profesoarei.

Daca ai facut franceza si pana in clasa a 8-a si ai probleme cu cititul poti incerca diferite programe online, poti scrie diferite cuvinte pe google translate si sa apesi "ascultati" ca sa vezi cum pronunta robotul si sa pronunti si tu.
Mai exista CD-uri pe care le poti cumpara ca sa inveti franceza intr-o luna sau mai mult si chiar ajuta daca te ti de lectii.
Mai poti incerca cu un meditator pentru cateva ore.
Pa, pa

| KoreaJapan a răspuns:

Eu fac franceza dintr-a treia. Si sunt foarte buna si mi se pare ca este foarte usor cititul. Trebuie sa cunosti anumite reguli de pronuntie. Si se pare ca sit-ul care ti l-a dat imperia este foarte folositor. Este bine ca are si audio. Iti mai dau si eu ceva sfaturi. H nu se citeste niciodata. Daca un cuvant se termina cu e dar nu are accent pe el, e nu se citeste. daca se termina cu er, nu il citi pe r. Orice verb terminat cu er sau ir sunt la infinitiv. etc

| roxana94 a răspuns:

Vorbeste cu o profesoare de franceza sa faci ore in particular

| Michael6996 a răspuns:

Eu tot is 0 si tot a 9.