| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie ...de putin ajutor!
Este cumva bine daca in constructia"-Buna seara, bunica draga!", rolul virgulei este de a desparti 2 parti de vorbire si de a "accentua" exclamatia?
VA ROG AM NEVOIE DE UN RASPUNS URGENT SA SCAP DE GRIJI(s-a dat la examen)

Răspuns Câştigător
| Fαntαsy a răspuns:

Mie mi s-a parut usor la examen, dar ca intodeauna trebuie sa o dau in bara la ceva. Nu-ti face prea multe griji.
Cel mai corect ar fi fost ca "izoleaza o constructie in cazul Vocativ d erestul propozitiei", dar depinde acum de cum o interpreteaza cei care iti corecteaza lucrarea.

Daca restul exercitiilor sunt corecte nu ai sa pierzi mai mult de 6 puncte si poti sa iei un 9, 40.

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu, nu este chiar în regulă. Rolul virgulei era de a izola o construcţie în vocativ de restul comunicării.

| Emma_5696 a răspuns:

Scuze... dar nu este bine.trebuia sa zici sa izoleaza/marcheaza vocativu'sad

| Kodokuna a răspuns:

Poate doar primul, de a desparti doua parti de vorbire. Explicatia era ca separa vocativul "bunica draga" de restul structurii, si eventual ca face o pauza scurta in vorbire.

| vladish555 a răspuns:

Deci ai gresit 100%. Virgula desparte un substantiv in vocativ de o formula de adresare.

| Stylishz a răspuns:

Ar fi cam singura mea greseala...+ ink ceva dar nu valoreaza nici 20pct. oricum asta e, multumesc de raspunsuri

| alejandro96 a răspuns:

Si eu am avut azi examen. din pacate nu e bine. trebuia sa spui ca virgula are rolul de a izola structura in vocativ " bunica draga" de restul enuntului. baftawinking