| dany7300 a întrebat:

Care este rolul virgulei in "buna seara, draga bunica"?

Răspuns Câştigător
| heartslow a răspuns:

Pai, virgula marcheaza o pauza intre cuvinte (destul de scurta).
Sper ca te-am ajutat, si daca da, da-mi funda plzbig grin

18 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Desparte o structură în cazul vocativ de restul comunicării.

| iuli a răspuns:

Desparte structura in vocativ "draga bunica" de restul propozitiei.

| LemonCandy a răspuns:

Rolul virgulei in aceasta propozitie este de a face o pauza in vorbire.
Funda? love struck

| Ruxi_8811 a răspuns:

Hei,este de la examenul national la romana de anul asta, nu? Pai "draga bunica" este separat in virgula deoarece este in vocativ si stim foarte bine ca substantivele in vocativ (cu sau fara adjectiv) se separa prin virgule. Nu este greu, trebuie doar sa aplici cunostintele din anii trecuti. :-)

| Emma_5696 a răspuns:

Hey happy. eu am scris ca marcheaza vocativul happy

| preadulce a răspuns:

Virgula izoleaza un substantiv in cazul vocativ de restul propozitiei

| alyna a răspuns:

Pentru a desparti un substantiv in vocativ de restul propozitiei!

| AlexandraM776 a răspuns:

Dupa virgula urmeaza un substantiv in vocativ

| dedesh a răspuns:

Adresare.winking

| marcela290 a răspuns:

Desparte doua parti de vorbire diferite din punct de vedere semantic. funda?big grin

| LoveInside a răspuns:

Are rolul de a desparti o propozititie in vocativ de celelalte.

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Are rolul de a desparti o propozititie in vocativ de celelalte

| ๓itนpitน a răspuns:

De la examen, nu? Delimiteaza subtantivul in vocativ de restul propozitiei.

| aLeks_4722 a răspuns:

Hmm,eu am scris "delimiteaza o propozitie subiectiva in vocativ" parca, nu stiu sigur happy

| mafi5 a răspuns:

Virgula a fost pusa ca sa separe propozitia de persoana cu care vorbeste

| Damisimieuniphone4s a răspuns:

Este o strigare. Sunt in clasa a III- a si stiu.

| Dragosh_9340 a răspuns:

Adresare directa happy e corect ajutati-ma