| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Am nevoie de un pic de ajutor, chiar daca situatia e simpla, pe mine ma incurca. Stiu bine ce e diftongul, triftongul si hiatul dar nu inteleg de exemplu daca am diftongul "ei", "iu", "ie", care este vocala si care e semivocala? ....am inteles ca de obicei cand am a, ă, î, e clar ca astea sunt vocalele dar in cazul de sus nu stiu. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ketch a răspuns:

Sunetul accentuat, cel care se aude mai pronunțat, mai tare, este vocală, iar celălalt sunet este semivocală.

a, ă, î, e sunt întotdeauna vocale. Deci, în,, ie'', de exemplu, i este semivocala, iar e este vocala. În,, ei'' - e este vocala, iar i este semivocala. (Cuvântul ei se pronunță iei - se pronunță așa, deoarece are loc fenomenul de iotacizare, adică apare un i în pronunția cuvântului, dar nu și în scris. Așa este pentru cuvintele eu, ea, el, ele, ei).

Sper că ți-am fost de folos.

3 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Te iei dupa lafabet. Avem:a,b,c,d,e,f,g,h,i,j, k... Daca ai exemplul ''ei'', e este in fata lui i, deci el este vocala, iar dupa i este semivocala.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

O metoda care te-ar putea ajuta sa retii mai usor este 'Regula grasutului':
'O' este mereu vocala (cel mai grasut)
'E' este semivocala doar in combinatie cu 'o', in rest vocala.
'U' vocala doar in combinatie cu 'i', in rest este mereu semivocala.
'i' este mereu semivocala, in orice combinatie (cel mai subtire)

Deja stii ca a, ă, â sunt mereu vocale, asta nu se schimba in niciun caz, dar cum stii deja, nu am mai mentionat in lista de mai sus. 'o, i, e, u' sunt MEREU semivocale cand sunt in combinatie cu->a, ă, â.

| InstructorulTauDeFitness explică:

Mersi pentru toti, acum am in general o idee despre ce este vorba.