| alexuta111 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent va rog.Am de ales intre mate-info si stiinte ale naturii si nu stiu ce sa fac.Pot devenii IT de la naturii? Cum e la mate-info? Dar la stiinte?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti deveni IT is si daca ai facut stiintele naturii, dar tine cont ca in facultate va trebuie sa recuperezi si sa tii pasul cu matematica pe care nu ai facut-o in liceu

| cristimihailov a răspuns:

Poti lucra in IT terminand orice facultate. Ia in calcul insa ca o facultate orientata spre stiinte ale naturii iti dezvolta o personalitate si un mod de gandire asupra problemelor diferit fata de una tehnica.

Lasand la o parte ca tu va trebui sa intelegi ce se intampla pe partea tehnica.

Dar exista si alte solutii precum project management in it. Insa... e insistent recomandabil, daca vrei sa ai tangente cu it-ul, o facultate tehnica.

Repet, poti sa faci oroce facultate ca apoi sa ajungi in it. Dar e mai greu si necesita mult mai mult efort de adaptare in it.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti lucra in domeniul IT urmand orice profil. Doar ca spre exemplu la admitere la facutatea de info din Bucuresti se dau subiecte foarte grele la mate si info.
Pana la urma conteaza sa iti placa si foarte mult informatica si sa studiezi meseria ce vrei sa o practici, pentru ca facultatea iti da o diploma, nu te invata meserie.

Long-story short: La mate-info te rupe cu mate.

| Sadop a răspuns:

Iti vei da seama daca vrei sa faci cu adevarat informatica pe viitor, abia dupa ce vei incepe s-o studiezi. Si nu numai ce se preda la clasa, mult mai aprofundat.
Daca ai posibilitatea si crezi ca te-ai descurca, alege mate-info intensiv info.
Ai 4 ore de informatica pe saptamana, ceea ce inseamna ca daca inveti si lucrezi si acasa, iti vei pune o baza a limbajului de programare pe care il studiezi foarte buna.
In clasa a 11-a si a 12-a vei avea 7 ore de informatica.
Daca iti va placea si vei invata, nu ti se va parea foarte grea, insa va trebui sa lucrezi si acasa, fiindca ceea ce este in programa scolara este foarte putin.
La mate info normal faci 1-2 ore de info, exact ca la stiinte, cel putin in primii 2 ani de liceu.
Insa la BAC ai posibilitatea sa dai la informatica si de la stiinte si de la mate info.
Ai 4 ore de matematica. Si aici va trebui sa inveti si sa lucrezi ca sa poti tine pasul, mai ales daca vrei la Facultatea de Info, unde examenele sunt destul de grele.
Bafta!