| AtateaConditii a întrebat:

Am nevoie de voi. Care e treaba cu combinari, permutari(C si P) la care se adauga indice sus si jos. Va rog, daca stiu asta o sa trec la matematica si nu o sa mai raman pe vară. O vară linistita doar cu un raspuns corectbig grin. Funda normal.

Răspuns Câştigător
| Master96 a răspuns:

Uite formulele:
P(permutari)=n!
Aranjamente=n!/(n-k)!
C(combinari)=n!/[k! x(n-k)!]
Explicatia semnelor:
!=factorial(la aparitia acestui semn inmultesti toate numerele de la 1 pana la numarul indicat inaintea semnului factorial...
exemplu: 3!=1x2x3=2x3=6 )
k=este numarul din susul combinarii sau aranjamentului(nu o sa intalnesti niciodata la permutari un numar sus sau unul jos...in acest caz este vorba despre un aranjament)
/=semnul impartirii(2/2= 2 supra 2)
n=este numarul indicat in josul combinarii, aranjamentului sau permutarii
x=ori(semnul inmultirii)
Exercitii rezolvate:
Nota: P cu 2 sus si 3 jos se citeste permutari de 3 luate cate 2
P 3jos=3!=1x2x3=2x3=6
P 3 jos 2 sus=3!/(3-2)!(sa fii atent aici)=
1x2x3/1!(1!=1)=2x3/1=6/1=6
Sper ca vei intelege aici:
Combinarile se citesc la fel ca si permutarile
C 3 jos 2 sus=3!/2! x(3-2)!=1x2x3/1x2x(1!)=1x2x3/1x2x1=2x3/2=6/2=3
Sper ca te-am ajutat! In cazul in care nu ai inteles ceva imi trimiti un mesaj privat! Funda?

3 răspunsuri:
| catalinaicg a răspuns:

La C (combinari) se pune indice. permutarile P=n! adica 1*2*3*...*n
P=5!, P=1*2*3*4*5, P=120. celelalte sunt combinarile.

| AtateaConditii explică (pentru catalinaicg):

Un exemplu la C cum se face. Deci la P=10, P=1x2x3.x10? e bine?

| Master96 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Da...este corect!
Scuze ca nu am revenit cu un raspuns dar am fost plecat (din tara)