| Sarmala a întrebat:

Am niște nelămuriri in legătură cu câteva chestii:
La examen la matematica, când sunt problemele de geometrie am înțeles ca se consideră semn dacă pui linia orizontala cu o linie verticala si linia orizontala cu 2 linii verticale (la date si ce trebuie sa afli.
La geometrie, mai mult plana, sunt acele subpuncte unde trebuie sa arăți ca 2 drepte sunt paralele. Pătrat abcd, cu MN perpendicular pe ab si bc. Demonstrați ca MN paralel bc.(m€ab, n€cd) Pot scrie ca : n si c sunt puncte colonizare. M(mnc) si m(bcn) sunt de 90 de grade si de aici rezulta ca sunt paralele?

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

Nu are cum sa se considere semn, există mulți elevi care fac acest lucru și au învățat în acest mod.

La problema e ok.