| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare cat se poate de serioasa, la care vreau sa raspundeti serios. Credeti ca piramidele au fost construite de oameni?
Sincer sa fiu, mie imi este foarte greu sa cred ca absolut toate minunile acelea din Egipt au fost construite de oameni cu doua unelte mari si late ( bine, au fost altele, dar doar doua sunt alea de care dispuneau ei ). Statuile imense, piramidele, templele sapate in pamant, mormintele, picturile... De cand m-am uitat prima oara la un documentar despre Egipt mi s-a parut desprins dintr-o alta lume, si eu personal consider ca asa este. Adica, haideti sa fim seriosi, cum pot niste oameni din Antichitate, care inca nu au descoperit roata, sa poata face piramide de zeci de metri? E ca si cum as spune : "ia sa car si eu niste blocuri de o tona, sa fac o piramida.". Mi se pare penibil ca in secolul douazeci si unu, lumea inca neaga existenta extraterestrilor! Asta din frica, lasitate, pentru ca universul nu are sfarsit. Este imposibil sa spunem ca suntem unici, insa asta nu inseamna ca toate civilizatiile din univers sunt ca noi. Un bun exemplu sunt egiptenii : ei nu sunt de pe Terra. Sunt o alta civilizatie, cu alte obiceiuri si un mod complet diferit de a vedea religia.
Haideti, voi, cei care credeti ca piramidele au fost construite de oameni ( sa fie clar, nu am nimic contra voastra, dar vreau doar sa va ganditi in mintea voastra la niste anumite teorii care ar avea sens ), sa imi raspundeti si mie la o serie de intrebari :

1) Cum explicati faptul ca multe mumii au capetele alungite? Exista desene care arata faptul ca "oamenii" aveau capetele departe de proportia normala, plus ca este si mumia lui Tutankhamun, care este anormala.

2) Cum au reusit niste oameni care nu aveau inca rotile, sa ridice niste blocuri de sute de tone? Nu le-au turnat, ca nu s-ar fi putut asa ceva in aer.

3) Cum este posibil ca statuile faraonilor sa fie perfect simetrice? S-a dovedit stiintific ca sunt simetrice.

Mda, cum ma gandeam si eu : foarte greu de zis, ba chiar imposibil. Ei bine, dupa parerea mea, ar fi timpul sa va mai deschideti mintile, si sa va dati seama ca nu suntem singuri in univers.
Apropo : cred cu tarie, ca undeva in univers, pe o planeta indepartata, inca exista o civilizatie ca a egiptenilor "nostri".

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu spui sa ne deschidem mintea spre ce? dovedeste ca o civilizatie le-a facut si voi observa si eu, dar nu inseamna ca daca am mintea deschisa sa cred orice apropo daca ai mintea deschisa de ce nu lasi o posibilitate ca ipoteza stiintifica sa fie adevarata? sau crezi doar ce vrei? aia nu-i ratiune, ratiunea este de a cerceta si a cauta, observa dovezi nu de a crede in fantezi, uitate la ce a facut omul fara nici o civilizatie in ultima suta de ani sa vezi ca daca vrem putem munti din loc doar sa vrem

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Ti se pare atat de complicat sa mutilezi capul unui om? Era o adevarata traditie la ei sa pregatesca un cadavru pentru inmormantare

2. cine te a pacalit ca nu existau rotile? roata a aparut prin anul 7000ien, iar piramidele nu sunt mai vechi de atat. Plus cauta pe net sunt numeroase teorii plauzibile in ceea ce priveste constructia piramidelor.

Ti ti se pare mai paluzibil ca au venit extraterestii sa le construiasca decat ca 100 de mii de sclavi au mutat niste bolovani? Serios?

Dar problema marelui zid chinezesc de ce nu ti o pui?

3. se pricepeau oamenii la arta. Faptul ca acum avem iphone si tablete asta nu inseamna ca pe oamenii nu ii ducea capul sa faca diverse lucruri si in antichitate.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mda, aceleasi "argumente". Stii, ia hai sa car eu niste blocuri de cateva tone. Floare la ureche, asa-i? Mda, nu e vorba de asta... In fine, nimeni nu spune ca nu oamenii au construit piramidele. Cu ghidarea acelor extraterestrii... Asta nu inseana ca extraterestrii aia erau oameni mici cu capul verde si ochi mari.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca sunt aceleasi argumente. Nu stau eu acum sa inventez alte argumente cand exista lucruri dovedite stiintific si foarte pluzibile. Da, strage si cu 100.000 de oameni si ai sa poti sa muti blocuri de cateva tone.

O singura intrebare am pentru tine. De ce negi niste argumente plauzibile in favoarea unora care nu pot fi dovedite sub nicio forma?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pentru ca, atunci cand vine vorba de Antichitate, cam orice este posibil. Mi se pare deja prostesc sa neg existenta unor alte fiinte de viata! Si, haide sa fim seriosi, oricat de ingeniosi ar fi fost, din moment ce nimeni din zilele noastre nu e in stare sa afle cum naiba s-au construit, e ceva mai mare la mijloc. Mai mult decat mintea oamenilor. Lucrurile dovedite stiintific sunt acelea ca au fost oameni care au muncit la piramide, dar egiptologii spun cu tarie ca piramida a fost construita in douazeci de ani, si mai exista o piramida de marimea marii piramide din Giza, care are jumatatea lungimii celei din Giza si e de aceeasi latime, dar a fost construita in mai bine de 100 de ani. Asta chiar nu s-ar putea explica. Ceva l-a ajutat sa se dezvolte asa. Nu stiu de unde ai prins tu ideea ca eu nu accept faptele stiintifice, dar acestea tot nu explica precis metoda prin care au fost construite toate acele monumente. Gandeste-te, sunt statui imense, facute cu o precizie incredibila. Hieroglifele nu spun toata istoria Egiptului si ce a fost acolo de fapt, sau poate spun, dar noi nu intelegem.
Doamne, te-as injura asa de tare. Dar haide, spune-mi tu un lucru : cum poti dovedi ca in Egipt nu au fost extraterestrii?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti expun zeci de dovezi si teorii cum ca oamenii ar fi construti piramidele, tu cu ce dovada iti argumentezi idea? daca nu ai niciun argument valid (fara presupuneri) atunci mai discutam altfel nu vad rostul

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Te-ai cam contrazis. Ce spui tu sunt teorii. Totul este o teorie. La fel ca si cea cu extraterestrii. Dar tu ce nu intelegi? NU am zis ca extraterestrii au construit cu mainile lor, ei doar i-au ghidat pe oameni sa faca asta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m am contrazis, doar nu m am exprimat clar. Sunt teorii si dovezi / explicatii stiintifice care le sustin.

Repet, vino cu argumente valide si solide la ceea ce spui, atlfel discutia nu are rost.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vin acum! Domnule "suntserios", singurele argumente care sunt aduse de egiptologi la teoria Piramidelor este aceea ca s-au gasit mormintele muncitorilor. Ei bine, asta tot nu explica multe chestii. Lasa-ma in pace, dar sa ridici un bloc de 100 de tone cu nu stiu cate sute de oameni este o treaba foarte grea, dar stai, pe langa ridicatul acestora, cineva trebuia sa ii directioneze, sa le spuna ce sa faca, si sa faci asta cu mii de oameni este aproape imposibil. Bine, bine, iti spun direct argumentele mele :

1) In Egipt, aproape toate statuile sunt perfect simetrice. Asta este foarte greu de facut si in zilele noastre. Nici chiar cel mai destept om de pe vremea aceea nu ar fi putut face asta, cu doar doua unelte.

2)Obeliscurile sunt niste constructii impresionante. Sa le creezi sa zicem ca nu era imposibil, dar sa le ridici ( sa mentionez ca unul cantareste cateva sute de tone ) este greu cu macaraua, dar fara macara, doar cu munca manuala, ce sa mai zici. Mai mult ca sigur ca oamenii nu puteau sa faca asa ceva fara ajutor. Este adevarat ca romanii le-au transportat, dar asta s-a intamplat mult mai tarziu, cand erau descoperite anumite tehnici de miscare.

3) Egiptologii jura ca piramidele au fost construite in doar 20 de ani. Asta, dintre toate, chiar nu se poate. Ar trebui sa se miste foarte rapid, sa plaseze un bloc imens de piatra in cam 5 minute. Toti spun asta ( ma refer la egiptologi ), sa stii.

Astea sunt doar trei, dar mai am. Chiar daca te uiti per ansamblu la Egipt iti poti da seama ca oamenii nu au facut asta singuri. Oricum, tu tot o sa ma contrazici.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

1) Ai fost vreodata in Italia sa vezi cate sculpturi in piatra exista si cat de perfecte sunt? Daca romanii au putut alte natii de ce sa nu poata. Mai ales ca egiptenii erau obsedati de bogatie si de arta.

2) Se paroximeaza ca la constructiile piramidelor nu au existat pietre mai grele de 2t, nu stiu de unde tot scoti tu treaba cu sutele de tone.

3) Poate sunt gresite aprosimarile timpului de executie, plus ca doar vreo 3 piramide sunt construite din blocuri atat de mari de piatra.

Explica cum au reusit romanii sa construiasca Coloseumul sau chinezii zidul? Ca si alea sunt constructii gigantice si se beneficia de aceeasi tehologie. Sau zici ca si alea sunt construite de extraterestri?

De ce nu au mai construit extratesestrii aia nimic? Dece nu vin si in tara la noi sa ne faca vreo 3-4 autostrazi?

De ce au ajutat extraterestii aia doar una dintre cele mai bogate si puternice natii ale momentului?

Dece oare aceste minuni arhitecturale sau fost create chiar in apogeul de bogatie ai regatului egiptean? Hmm pentru ca aveau resurse de tot felul.

Singura ta dovada este ca acele blocuri de piatra erau prea grele, in rest nu se leaga nimic in teoria ta si mi se pare normal sa te contrazic in momentul in care ceea ce sustin eu este plauzibil si dovedit din multe surse.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am zis eu cumva ca extraterestrii au construit cu mainile lor? Am zis ca ei i-au ghidat pe oameni, nu cau construit ei, cu manusitele lor acele monumente. Cand e vorba de Antichitate, cam orice e posibil. Si inca ceva : planurile piramidelor sunt mult prea complexe sa fie facute asa usor. Noi zicem ca e usor, pentru ca stim cum arata si in interior si in exterior, dar nu e asa.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

1) Automutilare. În era noastră, hunii au maeştrii la automutilare, practicând obiceiuri similare, presându-le copiilor de la născare lemne pe cap, astfel încât sa primească o formă lunguiaţă. Prilej pentru mine să mă amuz de ce chipăros e Attila varianta Holywood.

2. Uhm, nu ştiu cine te-a minţit că nu aveau "roţile", aveau chiar şi "trăsuri de război", dă un google cu "egyptian chariot" ca să vezi cum arătau. Şi din pură curiozitate, ai idee ce înseamnă PI şi faptul că a fost descoperit de egipteni? Poate dacă aveai idee, nu mai afirmai astfel de bazaconii.

3) Pentru că, şi ca o continuare la punctul 2, egiptenii au perfecţionat să nu zic inventat geometria, deşi dacă au descoperit valoarea lui Pi se poate spune ca au inventat-o.

----- Ce crezi tu e treaba ta, ce afirmi cu tărie e altă problemă. Singura persoană care trebuie să-şi deschidă mintea de aici, eşti tu, că nu realizezi că acele "documentare" sunt făcute tocmai pentru astfel de reacţii din partea unora care nu prea le au nici cu spiritul critic, nici cu istoria, nici cu matematica, nici. cam cu nimic, astfel încât sunt în stare să creadă orice tâmpenie pusă pe ecran sub forma unui "documentar".
E vremea să te maturizezi.

| anonim_4396 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Ba e vremea ca unii dintre voi sa se maturizeze. Voi negati in permanenta existenta unor alte fiinte, asemanatoare cu noi. Da, am gresit la faza cu rotile, dar nu este ca si cum ei ar fi dispus ei de macarale si masini.

| WhySoSerios a răspuns:

Poate piramidele existau inaintea oamenilor la fel ca pamantul... nimeni nu stie sigur, oricum ce va straniu trebuie sa fie la mijloc.

| anonim_4396 explică (pentru WhySoSerios):

Mda, dar in fine. Unele chestii sunt dovedite stiintific, si nu doar de cei de la "Extraterestri Antici". Nu prea m-am uitat la acea emisiune, dar totul pare prea... Prea. Adica, am inteles, antichitate, oamenii sunt inteligenti, dar totusi, sa faci asemenea chestii... Nu subestimez omul, dar toate planurile facute de piramide nu au fost facute de cineva de pe Pamant, la ora aia. Daca la ora asta nu se stie cum au fost niste monumente din piatra facute de om.

| Chlorus a răspuns:

Aici exista mai multe variante. Dar, cea adevarata este ca piramidele au fost construite de catre oamenii egipteni, da.

Iti raspund si la intrebari:
1.Mumiile, de fapt, erau faraoni ce au bagati in sarcofage si lasati 2.000 de ani.
2. Evident, au durat ceva ani. Dar, pana la urma au reusit.
3.Ei, faraonii (conducatorii) se puneau intr-o anumita pozitie cand era facuta sculptura.
Aceasta este parerea mea.