| RaduMorcov a întrebat:

Am o intrebare in privinta admiterii la liceu in anul 2011. Sunt licee la care nu poti intra daca nu ai testul de bilingv trecut? De exemplu vreau sa intru la liceul Vasile Alecsandri si am auzit de la unii ca trebuie sa am testul de bilingv trecut, altfel nu pot intra la niciun fel de clasa de la acel liceu. Astept raspunsuri, multumesc!

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Vasile Alecsandri din Iași?
Testul de bilingv îl dai doar dacă vrei să intri într-o clasă bilingvă. Diferența dintre bilingv și intensiv este că la o clasă bilingv franceză spre exemplu, se formează copii bilngvi - adică nu faci doar limba franceză, faci și cultură, istorie a franței, geografie, și mai presus de asta, înveți să și gândești în această limbă, pe lângă cea maternă, pentru că asta înseamnă de fapt să fii bilingv.

La Alecsandri sunt și două clase de real, una simplă și una de mate-info bilingv engleză. La prima poți intra fără testul de bilingv.
La uman au tot 2 clase. Una este bilingv franceză/germană (adică jumătate din clasă face germană, jumătat franceză), și una este intensiv engleză.

Dacă vrei să intri la o clasă intensiv, se dă totuși și o testare de limbă. În concluzie deci, nu contează liceul, contează profilul clasei. Dacă nu e bilingvă, nu contează dacă ai sau nu acel test dat.

Baftă la liceu!