| Animeforlifee9921 a întrebat:

Am o mica problema. Nu am motivatie sa invat! Deja profesorii ne-au dat de invatat inca de ieri,iar eu nu am absolut deloc chef si cand incerc sa ma apuc,nu ma pot concentra si nu pot retine nimic. Am problema asta de mult,dar acum e mai grav pentru ca la liceu e o gramada de invatat si tocit. Nu pot invata logic si orice invat sau mai degraba "memorez" uit dupa cateva zile. Am o metoda de invatat aiurea, citesc ceva de 100 de ori si abia intra in cap si a doua zi nu mai stiu nimic. Cand aveam ore de dupa amiaza,invatam dimineata, dar acum dupa ce ca stau 7 ore la scoala de la 8 pana la 3, mai si ajung si am de scris o gramada si de invatat. Deja din a doua zi imi vine sa mor si nu mai am niciun chef de invatat si de scoala.Azi am avut ora de franceza si profesoara mea m-a intrebat ceva in franceza si nu stiam ce sa zic,m-am si facut de ras. Nu stiu ce o sa fac la bac,probabil ca o sa il pic pentru ca nu pot retine nimic. Am luat mai demult si un sirop pentru memorie,dar nu mi s-a parut ca a facut ceva. E o problema legata de creier? Trebuie sa merg la doctor? Cum as putea sa am chef de invatat, sau macar cum as putea sa retin mai bine si sa nu mai uit tot dupa ceva timp?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tipic generatiei actuale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai chef de învățat. Dar de ce anume ai chef? Fă ceea ce ai chef.
Dacă faci ceea ce ai chef, asta te va pune într-o bună dispozitie. Cu această bună dispozitie, începe să înveți.

| NLS a răspuns:

Cheful vine doar incercand sa faci, nu exista o reteta magica.
Trebuie sa iti placa ce faci.

Stiu ca nu o sa ma crezi, dar telefonul si statul excesiv in fata ecranelor, afecteaza capacitatea de concentrare, si oboseste organismul (nu doar ochii).
Nu lasa WiFi-ul, Datele mobile, GPS-ul, bluetoth-ul pornite cand nu ai nevoie de ele, si mai ales noaptea.

Orele de somn si calitatea somnului sunt importante de asemenea in aceasta ecuatie. Deci incearca sa dormi 7 ore, si ia-ti toate masurile ca somnul sa fie odihnitor.
In ideea asta, iesitul/plimbatul in aer liber ajuta.
Si bineinteles, factorii de stres din familie/anturaj, trebuie eliminati, daca exista (nu in sensul sa ii incui afara laughing...).

Daca faci ce am indicat mai sus timp de o saptamana si nu vezi deloc vreo imbunatatire, ar trebui sa vorbesti cu un medic, sau cu psihologul scolii. Sau cu diriginta, sau orice profesoara te are in ochi buni.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Sofi, Sofi, toata vara ai stat prin Italia, nu ai avut chef de nimic. acum nu ai chef nici de invatat.
Dupa textele scrise de tine nu mi se pare ca ai fi ajuns la liceu.
Nimic nu se invata tocind. Totul se invata logic. Motivatia e viitorul tau.