| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dau funda! Am o mare problema. Am extrem de mult de invatat, mai mult e vorba de memorare, concentrare si atentie. Intr-o luna am examen. Nu as vrea raspunsuri de genul: ar fi trebuit sa inveti si nu sa lasi pe ultima suta de metri, asta pentru ca am avut niste probleme importante de rezolvat, care mi-au mancat mult timp, acum insa am tot timpul din lume pentru invatat. Problema este ca NU retin absolut nimic si nu ma pot concentra deloc desi n-am altceva de facut. Am foarte mult de invatat, iar intrebarea mea e: cum ma pot concentra si mai important cum pot retine atata cantitate? Medicamentele = 0, am luat si niciun rezultat! Si stiu ca necesita timp. Repet, daca e cineva binevoitor sa imi dea un sfat, cum pot sa imi indrept atentia continutului pe care trebuie sa-l memorez? Timp am, de deranjat, nu ma deranjeaza nimeni, de renuntat la stimuli gen: tv, net se poate si singura problema e incapacitatea de a ma concentra, care, la mine e redusa la 0. Repet aceeasi fraza de 1000000 de ori si tot am senzatia ca nu stiu nimic, iar in ziua urmatoare, surpriza, am uitat iar, incepem din nou, credeti-ma ca innebunesc! Vreau, dar nu pot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Daca e ceva de natura medicala, psihologica incearca sa iti imaginezi ca tu suferi de acea problema.
Daca e ceva de literatura la fel incearca sa asociezi si sa intelegi ce a vrut sa zica autorul.
Daca e matematica trebuie doar sa faci multe exercitii...
Incearca sa inveti logic..sa nu tocesti.
Un somn bun poate si putin sport inainte ajuta foarte mult.
Cauta sa fie ceva practic in subiectele tale pentru invatat.
Eu am urat istoria si am incercat sa imi imaginez ca eu semnam acele acte si cum as fi aratat eu...era si amuzant si si retineam.
Incearca sa te inregiresti si sa te asculti dupa.
Fiecare are stilul lui prorpiu de a memora...Trebuie doar sa vezi care e cel mai eficient pentru tine.
Spor la invatat si bafta la examen!

Răspuns utilizator avertizat
| Rocsid a răspuns (pentru rebornfromfire):

E doar un exercitiu de imaginatie...nu am auzit sa se imbolnaveasca cineva de o bolala doar pentru ca si-a imaginat cum ar arata pe el ca sa o poata retine mai usor.
In cel mai rau caz o sa viseze urat.atata tot. daca are un psihic sanatos nu vad de ce ar fi o problema tructul asta.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat