| ghostwalker a întrebat:

Am o nota la romana, imi mai trebuie minim 3 si profesorul nu vrea sa imi incheie media chiar daca nu am decat 5 absente la 4 ore pe saptamana. Poate sa ma lase cu media neîncheiată?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, poți rămâne cu media neîncheiată. Directorul îl va susține pe profesor, pentru că știe situația la clasă. Iar în Consiliul Profesoral nu se discută așa ceva! Pe profesor nu-l poate obliga nimeni sa încheie media, dacă el nu vrea. Absolut nimeni nu intervine la rubrica sa!
În ceea ce te privește, în mod sigur, există o problemă. Tu ne-ai relatat adevărul, doar din perspectiva ta. Dar știi cum e, există adevărul meu, adevărul tău si adevărul absolut. Solicită ajutorul dirigintei, e singura care te poate salva. Dacă vrea, poate interveni pe lângă profesor, pentru a-ți mai da o șansă. Deci, șanse sunt! Nu ne-ai spus, în ce clasă ești...

| ghostwalker explică (pentru floresdemayo):

Clasa a XI-a sunt. Iar nici unul din colegii mei nu are note si profesorul ne ameninta ca ne lasa pe toti in situatia asta. Nici macar nu este profesorul nostru. E suplinitor.

| floresdemayo a răspuns (pentru ghostwalker):

Nu contează dacă e profesor titular, ori profesor suplinitor. Ambii au aceleași studii. Amândoi au dreptul de a preda în învățământ. Deci, el va decide situația voastră.
Note vi s-au pus, stai liniștit. Profesorul are un caiet individual unde notează activitatea voastră din timpul orelor. Probabil, l-ați enervat pe moment și a reacționat în felul său (...).
Învățați și, ce să zic, fiți optimiști. Timp, pentru a rezolva situația, încă este.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu are cum sa-ti incheie cu o nota. Da, poate sa faca asta. Ofera-te sa raspunzi la ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu profesorul face ce vrea, poate sa iti scoata 2 note peste noapte sau poate sa nu iti inchei media

| Pool77 a răspuns:

Din cate stiu, nu are voie sa nu te incheie.
Are voie doar in cazul in care ai lipsit 25% din orele din acel semestru.
Iar in cazul tau n-are nici o treaba cu absentele, practic nu are voie. Plus ca daca ceilalti colegi au note iar el te lasa neincheiat mergi frumos la director si ii spui, ai 4 absente iar colegii tai au note si tu nu, va bate prea tare la ochi acest lucru.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Ai nevoie de 2 note parcă ca media să fie încheiată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poate.Da-te si tu mai mielusel. poate o sa reusesti ceva.

| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

Acum depinde si ce faci pe la ore,ca daca nu esti cuminte,si razi in ore sau faci misto de profesor s-ar putea sa iti lase si media neincheiata,dar daca esti cumintel eu nu cred happy, e si o vorba, "capul plecat, sabia nu-l taie" asa ca... nu stiu ce sa zic. Depinde si de profesor acum, ca daca e genul ala rau, care daca are pica pe cineva, Slabe Sansewinking.

| juristonero a răspuns:

Nu. este obligat sa o incheie, iar daca nu vrea, trebuie sa faci scrisoare deschisa catre director si comitetul profesoral. Este bataie de joc