| MKV a întrebat:

Am o problema cu un ex la fizica.
Tensiunea in fir...
Ex: o lustra cu masa m= 5kg este sustinuta de un fir cu masa neglijabila. Ce valoare are tensiunea in fir?
Am nevoie de o formula sau cv de genu sa stiu cum aflu tensiunea in fir stiind masa corpului.

Răspuns Câştigător
| babzibazatu a răspuns:

In cazul acesta, tensiunea in fir este reactiunea la forta de greutate. Forta de reactiune este intotdeauna egala in modul, opusa ca sens si cu aceeasi directie (sau directie tangentiala) cu directia fortei.
Deci in cazul asta |G|=|T|, G=m*g=5*10=50N deci T=50N

| MKV explică (pentru babzibazatu):

In ecuatia G=m*g=5*10
m=5 dar g=10, de unde 10?big grin pentru viitor as vrea sa le fac singur...

| babzibazatu a răspuns (pentru MKV):

Deci g=10, iar m=5, deci G=m*g, G=50.
Ai grija ca asta este doar in cazul in care firul este perpendicular cu centrul pamantului (la fel ca directia greutatii).
In cazul planului inclinat, tensiunea in fir este forta tangentiala greutatii, deci cea care este paralela cu planul propriu-zis. In cazul asta, formula e T= m*g*sin(a) unde a este masura unghiului format de planul inclinat cu planul pamantului.
Succes big grin

| MKV explică (pentru babzibazatu):

Cred ca esti olimpic la fizicawinking mersi mult!

5 răspunsuri:
| CopilCopacx3 a răspuns:

G = 10 ( valoarea acceleratiei gravitationale ) happy

| Tailup_Cosmin_1997 a răspuns (pentru CopilCopacx3):

G este greutatea...g este acceleratia gravitationala