| Eli_Elena_1991 a întrebat:

Am o problema luni am simularea la limba romana.o sa avem de facut doua compuneri si imi este frica pt ca nu ma prea descurc..nu stiu cum sa invat ..sau ce sa invat mai exact..profa a zis ca trebuie sa repetam compunerea descriptiva de tip tablou si portret. Sfaturi..va rog!

3 răspunsuri:
| ABCD122 a răspuns:

Si eu am simulare luni la romana, si am invatat trasaturile la toate operele in special la opera lirica &epica. Ultima compunere nu-i grea, trebuie' sa povestesti ceva sau sa-ti spui opinia.

am facut cateva compuneri din subiectele de anii trecuti, cateva exercitii, am citit putin si cam atat.
Cum sa inveti? Mai bine le cauti pe net definitiile operelor, si automat sti si trasaturile. Doua trăsături sunt de ajuns de la fiecare. Bafta si sper sa iei nota mare!

| O'brien_Dylan_1998 a răspuns:

Apucă-te de recapitulat toată materia în cazul în care întâmpini probleme.
Și ar fi bine să înveți toate speciile și demonstrațiile la literatură, deoarece nu se știe sigur ce vom primi!

| Eli_Elena_1991 explică:

Multumesc pentru sfaturi