| anonim_4396 a întrebat:

Ce este compunerea descriptiva de tip portret?

Răspuns Câştigător
| anaalexa a răspuns:

este compunerea in care faci portretul fizic sau moral al unei anumite persoane(o descrii). aceasta poate fi de doua tipuri: directa sau indirecta. Compunera descriptiva directa este cea in care descrii direct persoana respectiva( prin adjective), iar cea obiectiva este cea din care cititorul isi poate da singur seama care sunt caracteristicile personajului( din limbajul sau, relatia cu celelate personaje, imbracaminte, etc.)
sper ca ti.am fast de foloslaughing
funda?laughing

1 răspuns:
| DeKoniec a răspuns:

Este acea compunere in care faci portretul fizic sau moral a unei persoane. Succes!