| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema... nu ma pot decide in legatura cu ceva. La liceu... am intrat la filo. Si la noi sunt doua clase de filo, iar eu sunt la prima, la cei care au intrat primii, dar as vrea sa ma transfer la a 2-a. Problema este ca, daca ma transfer, o sa fiu cam desconsiderata, pentru ca ma duc de la clasa buna la clasa mai slaba, si daca raman..aici e problema, daca raman, o sa-mi continui viata stupida ascultand in fiecare pauza muzuca, doar ca sa nu mai aud pe cea care sa zicem ca mi-ar fi prietena *profitoare* cum ma bate la cap cu mesajele ei de pe fb si alte tampenii, nu am nici cu cine sa vorbesc, grupul fetelor. stiti voi, in fiecare clasa e cate unul, tipa de zici ca sunt nebune, si te ia durerea de cap cand le auzi. Mai vorbesc cu o fata care ma considera enervanta ( enervanta pentru muzica ce o ascult), si cand am incercat sa vorbesc cu alte fete, nu ma bagau in seama. De ce mereu patesc ceea ce nu vreau. Ma gandeam ca liceul va fi frumos, dar nu e. Si plus ca mai e una care ma considera o amenintare. Sa nu cumva sa iau eu o nota mare ca turbeaza. si mai suntem si rude.
Nu stiu ce sa fac. Daca ma transfer, imi dezamagesc parintii, daca nu..stau cu nervii la pamant mereu. Daca vreti, imi dati si mie un sfat, cu toate ca nu prea imi place sa cer ajutor.

32 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Hm, asa am crezut si eu ca liceul e cea mai tare perioada. Da' stii ce? Chiar incerc sa-mi fac din liceu cea mai frumoasa perioada, chiar daca 90% din clasa nu ma suporta pentru ca sunt diferita. Nu cred ca are rost sa te transferi... Fii puternica (ce dramatic suna), dar da. fii puternica si nu pune la suflet.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Perfect, suntem in aceeasi situatie.
Numai ca pe mine nu ma suporta 80% blushing 3 colegi nu prea au frecventat cursurile si nu au avut timp sa ma cunoasca.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing).
Heeeheee.I don't want to see

| KamaSutra a răspuns:

Hey Sis!
Sfatul meu este sa nu te lasi descurajata. Tu te.ai dus la liceu ca sa inveti si daca crezi ca ai fi mai fericita la cealalta clasa, atunci muta.te! Dar faptul ca nu te intelegi cu colegii nu.i ceva nemaipomenit de grav...nici eu nu sunt inteleasa de ai mei,dar putin imi pasahappy
Cat despre desconsiderare, nu se va intampla, tu trebuie sa continui sa inveti si profesorii te vor remarcahappy
Iar parintii vor ce e mai bun pentru tine, insa daca te stiu pe tine trista, e normal ca nici ei sa nu fie fericiti.
Pe scurt fa ceea ce crezi ca te va face fericitahappy

| LaughingKarima a răspuns:

Eu iti spun sa te transferi. Probabil ca parintii se vor supara un pic, dar nici chiar sa fie dezamagiti. Nu e nimic in neregula cu transferul de la o clasa la alta. Daca tie nu iti place cum e clasa ta, fa ceva in legatura cu asta, iar daca singura solutie e sa te transferi atunci fa-o.
Important e ca tu sa stii unde iti este mai bine. Faci cum consideri, eu deja ti-am spus parerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru LaughingKarima):

Mersi... dar, tu consideri ca as fi desconsiderata? De asta ma tem cel mai mult.

| LaughingKarima a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai fi. Pur si simplu nu ai fi desconsiderata. Tu vorbeste cu parintii si vezi ce spun. Chiar daca ei nu vor spune ceea ce vrei tu sa auzi tu mergi inainte cu idea ta. Spune-le ca nu mai vrei sa stai in clasa respectiva si de ce. Vor intelege.

| anonim_4396 explică (pentru LaughingKarima):

Deja am vorbit cu ei. Mam nu prea e incantata si tati a zis ca e mai bine sa ma transfer decat sa fiu trista.

| LaughingKarima a răspuns (pentru anonim_4396):

Exactly! Now you see my point! Better there than unhappy! An unhappy Daisuki means World War III after all!

| anonim_4396 explică (pentru LaughingKarima):

A third war would not be too good.
So be happy

| TiberiuFasole a răspuns:

Te credeam o fata muncitoare, care stie ce vrea. Am avut si eu sansa la chestia asta, nu o rata, gandeste asa:
Un prost care nu invata intr-o scoala, daca merge la alta mai populara va fi cel mai destept om din lume. Si, ca sa nu zica nimeni, ma refer acum de parinti, intreaba-i asta, daca iti raspund ce vrei sa auzi, atunci zi-le atunci, daca nu, atunci scrie-mi sa iti mai dau niste exemple. Si cat despre colegi, spune-le la fel, nu rata sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca cei din cealalta clasa sunt copii buni adica ai vorbit cu ei si va intelegeti atunci ai putea sa te transferi.Dar daca nu ii cunosti eu zic sa ramai unde esti acum caci s-ar putea sa regreti dupa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am vorbit cu ei...am fost si la cateva ore, si mi se pare ca e mai bine. Dar...uhh, nu trebuia sa pun intrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu trebuia sa o pui? Lasa, ai nevoie de ajutor iar eu sunt dispus sa-ti dau un sfat. Sper doar sa fie bun.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi happy dar.te intreb si pe tine, ce am intrebat-o pe Karima.tu crezi ca as fi desconsiderata daca m-as transfera de la prima clasa la a 2-a? De asta ma tem cel mai tare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ca in fiecare clasa exista copii buni si unii mai putin buni dar daca acolo elevii sunt mai slabi asta nu ar insemna ca si tu ai fi la fel.Partea proasta e ca se generalizeaza cu clasele adica daca majoritatea elevilor sunt mai slabi e considerata o clasa slaba bineinteles cu mici exceptii care nu se iau in considerare.Important e cum se invata, cum sunt profesorii.Trebuie sa ai in vedere si acest lucru deoarece conteaza.Adica de asta depinde mai mult viitorul tau nu de colegi desi si ei au o contributie aici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ei fac tot cu profesorii mei, exceptand vreo trei...acum ca spui asta, ai dreptate, invat pentru mine nu pentru altcineva. Nu trebuie sa ma consider ceea ce nu sunt. Mersi mult. Chiar m-ai ajutat. Sper sa iti fiu si eu de ajutor candva. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faptul ca imi tii companie ma ajuta enorm.Probabil m-as plictisi pe TPU daca nu ar fi useri asa de treba ca tine happy
Site-ul asta da dependenta.E tare sa te intelegi bine cu persoane pe care nu le cunosti.In sfarsit nu ma mai simt inconjurat de idioti. laughing

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi. Si tu esti o companie placuta. Recunosc, chiar ma simt fericita sa vorbesc cu tine. Si cu MinerX, ca vad ca se simte inlaturat laughing
Te rog ceva... daca vreodata o sa fiu enervanta, mai bine imi spui decat sa continui asa. happy

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Si tu bineinteles.Voi, cei de pe T/A sunteti niste persoane minunate cum rar intalnesti in viata reala.Cum v-ati gasit toti cei cu creier sa va adunati pe un site ca TPU? laughing Mai exista si altele asemanatoare?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ai cum sa devii enervanta, esti amuzanta.Si ciudata in sensul bun al cuvantului (adica ca mine) laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, si eu m-am gandit la asta...
Observi ca, in ciuda faptului ca noi toti de la T/A suntem "rai" ca sa spun asa, avem suflet? Si toti ne considera niste batjocoritori. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doi "ciudati" laughing
Si tu esti amuzant happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca voi sunteti rai atunci ce sa mai zicem de la aia de la Religie? Acolo e un razboi continuu intre credinciosi si atei. Faza e ca se cearta degeaba incercand sa-si impuna convingerile pentru ca nimeni nu ar renunta mai ales cand le este subestimata inteligenta.Inteleg sa se certe din cauza bisericii dar din cauza faptului ca au idei diferite despre modul in care am fost creati mi se pare o prostie.Ii multumesc lui SweetGirl ca mi-a spus sa vin la T/A altfel ramaneam ori acolo ori la Conversatii unde nu sunt useri reprezentativi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ma consideri amuzant. Imi place sa fac oamenii sa se simta bine. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Intre ei e o cearta neinsemnata. E un lucru stupid sa te opui ideilor unui om cu o credinta opusa credintei tale. Fiecare are gandirea lui si nimeni nu trebuie sa judece pe cel opus.
Sau rasistii...nu am inteles niciodata ce au oamenii impotriva negrilor. Acum...chiar si tiganii, nu sunt rasista, dar unii chiar merita ceea ce li se spune, altii nu. Viata e o continua lupta.

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu?puppy dog eyes

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

''Zi-le oameni si da-le pace'' (I.L. Caragiale)

| anonim_4396 explică (pentru KamaSutra):

Si tu, si tu normal happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa e. Mai bine ii lasi decat sa...te-ai prins tu. Ce destept era Caragiale...
Si tu, normal. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti desteapta de ce sa te muti din cauza colectivului?
Eu mereu am avut probleme cu colectivul : ori ca gandeam prea rapid pentru restul, ori ca ma puneau sa dau bani pentru diferite banalitati si eu nu dadeam, ori ca nu eram asa "misto" ca restul, ori ca ma imbracam diferit, ori ca ascultam muzica "galagioasa", ori din cauza comportamentului.
Si eu stau mereu cu castile in urechi si nu fac parte din grupul ala de populare si n-am nicio prietena.
Dar eu cred ca este mult mai bine decat sa stai cu o gloata de prieteni dupa tine care jumatate este falsa.
Si eu am in clasa fete care tipa si strig la ele : " aloo, imperecherea, da-ti sonorul mai incet" si se potolesc.
Tu nu te muta.
Fiind la clasa mai buna, profesorii pun mai mult accent pe voi.