| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Am observat că mulți dintre cei care se declară împotriva războiul aduc, la un moment dat, următorul argument:" De ce să moară civilii în timp ce politicienii stau la căldură și nu fac nimic?" Totuși, voi ați observat că genul acesta de lucruri se petrec de obicei în democrații? Regele sau împăratul rareori stă ascuns în palate. Uitați-vă numai la Alexandru cel Mare, la Traian, la Marcus Aurelius, uitați-vă numai la Carol Robert al Ungariei, (care a fugit de la Posada deghizat în hainele unui cavaler), la Mircea cel Bătrân, la Suleiman Magnificul, Carol I al Angliei sau Ioan III Sobieski. Și chiar când regele nu voia să lupte, nobili și oameni cu influență la curte tot luptau, de exemplu Richelieu, ministrul lui Ludovic al XIII-leax care a luptat în asediul cetății La Rochelle (1628).
Cum comentați?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totusi hai sa nu comparam perioade despartite de sute de ani intre ele.

in epoca moderna niciun conducator nu a luptat efectiv in razboi indiferent de regimul tarii

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru suntserios):

Exemple sunt și în perioada modernă, dar mai rare. Uită-te la regina Elisabeta, care în Al Doilea Război Mondial a luptat în Aviația (nu mai știi exact funcția). Sau uită-te la prințul moștenitor al Germaniei, Wihlelm (fiul Kaiser-ului Wilhelm al II-lea), care a luptat la Verdun în calitate de comandant al Armatei a 5-a. Sau uită-te la regele Albert I al Belgiei, care a luptat cot la cot cu soldații săi când Germania a invadat Belgia în 1914.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai nu e deloc cum zici tu.
Elisabeta a condus ceva camioane umanitare, nicidecum aviatiei. Si chiar daca participa sa stii ca Uk este totusi o democratie, chiar daca este condusa de un moharh, ai cam amestecat lucrurile.

Albert I mai facea vizite pe front nu participa la batalii.

De german nu stiu sa iti zic dar nu cred ca a participat activ la vreun razboi.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru suntserios):

Cu Elisabeta ai dreptate, a condus numai niște camioane. Nici nu se putea altfel, având în vedere că nici nu avea 20 de ani. Am aflat în schimb că unchiul ei, ducele Henric de Gloucester, a participat în Bătălia Franției ca mareșal.
Regele Albert I nu făcea numai vizite, ci își conducea personal trupele. Vezi, de exemplu, asediul Antwerpen-ului (28 septembrie - 10 octombrie 1914) și Bătălia de pe Yser (16 - 31 octombrie 1914). A și rămas cunoscut în memoria colectivă ca "Le Roi-Soldat" ("Regele-soldat").
Cât despre Wilhelm, el a fost comandantul Armatei a V-a de la începutul războiului până în noiembrie 1916 (deci aproape doi ani) și, după cum am spus, a luptat personal la Verdun.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru suntserios):

"in epoca moderna niciun conducator nu a luptat efectiv in razboi indiferent de regimul tarii"
Nau luptat pentru ca erau bauti de-a bia se tineau pe picioare. https://www.youtube.com/watch?v=W2Eqf-fnHYk&ab_channel=TheTelegraph
ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce democrații? Acum fiecare are rolul lui în societate.

| Drimmero a răspuns:

Traiesti prea mult in trecut, nu te opreste nimeni sa participi totusi la un razboi ca luptator voluntar daca iti doresti.

| johnnny123 a răspuns:

Nu are nicio legătură cu democrația. Are legătură cu utilitatea (sau inutilitatea) prezenței conducătorului pe câmpul de luptă.

Marcus Aurelius nu ar fi putut coordona manevre militare în timp real dacă stătea la Roma și bătălia avea loc în Sciția. Trebuia să vadă câmpul de luptă cu ochii lui ca să dea ordine, nu să aștepte două luni vești de pe front.

Un comandant modern poate face asta de oriunde, pentru că informația circulă instantaneu. Ca să nu mai vorbesc despre faptul că natura războiului s-a schimbat radical. Liderii țărilor nu se mai ocupă cu decizii tactice și cu bătălii punctuale care să necesite prezența lor pe front. Liderii iau doar decizii strategice, care se discută la masa de consiliu, nu în tranșee.

În plus, nici măcar în antichitate împărații/regii nu participau la toate campaniile militare. Și ei se ocupau mai mult de strategie decât de bătălii punctuale, acestea fiind de cele mai multe ori conduse de generali. Împărații participau doar din când în când, atunci când miza era extrem de mare sau când voiau să câștige la capitolul imagine în rândul trupelor și a populației.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Aici ai o harta politica cu Europa la 1600 d.Hr. https://www.deviantart.com/cyowari/art/Europe-1650-757783413

"Regele sau împăratul rareori stă ascuns în palate."

Astia doi nu se murdaresc prea des pe maini pentru ca au generali care se ocupa de tot.
Alexandru cel Mare a mers la razboi pentru ca el a inceput razboiul pentru a urma interesele lui si ale nobilimi pentru ca stia ca persii la un moment dat vor veni peste ei asa cum au patit-o greci inainte.
Imparatul Traian la fel a urmat interesele senatorilor cucerind 17% din Dacia unde se aflau minele de aur si argint + Mesopotamia + Armenia + Crimea + nord-vestul Arabiei.
Suleiman Magnificul a mers la razboi pentru ca politica imperiului era de continua expansiune in Europa.
Carol Robert al Ungariei a mers la razboi pentru ca a vrut sa ajunga cu regatul la Marea Neagra si a fugit in timpul bataliei pentru ca a fost o capcana. In batalie a avut o armata de 30.000 de soldati echipati si Basarab I avea doar 10.000 de soldati.

" De ce să moară civilii în timp ce politicienii stau la căldură și nu fac nimic?"

Societatea in secolele trecute avea alta randuiala.
In antichitate pirmaida societati: sclavi, tarani, mestesugari, soldati, nobili, regele.
In evul mediu piramida societati era altfel: tarani, cavaleri, nobili, regele.
Soldatii erau de fapt oamenii de rand, tarani care erau antrenati si pregatiti de cavaleri si rege pentru razboi.

Cand au avut loc cruciadele pe la 1100-1300 d.Hr. armatele mai mult de 20-30-40.000 de soldati nu depaseau.
Toate regatele crestine din Europa trimiteau armate in Siria, Izrael, Iordania, Palestina ca sa lupte in razboaiele sfinte pe care le incepea Papa de la Roma si regi Europei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusii sunt un popor de origine slava exact ca bulgari, sarbi si polonezi.
Cu 1200 de ani in urma slavii sau asezat in campia Europei de Est si sau intins pe un teritoriu foarte mare de la Oceanul Inghetat, Marea Neagra, Marea Baltica, Marea Caspica, Marea Azov, Munti Urali si Munti Caucaz.
In 800 de ani Rusia a crescut devenind imperiu si dupa revolutia din 1917 si-a schimbat politica in 1922 devenind URSS iar in 1989 cand a cazut blocul comunist din Europa. URSS s-a rupt in 15 tari ce-a mai mare dintre ele fiind Rusia care a devenit cunoscuta cu numele de Federatia Rusa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Aici ai niste vidioclipuri istorice are povesteste itoria rusiei din anul 800 si pana in prezent.
https://www.youtube.com/watch?v=qUgzqkCW6A4&ab_channel=GeoHistory
https://www.youtube.com/watch?v=kjDjnhOzqIU&ab_channel=GeoHistory
https://www.youtube.com/watch?v=cUvpE_8A9kU&ab_channel=GeoHistory
Cea mai mare parte a populatiei din Rusia se afla in Europa in jurul Moscovei si la granitele de sud inapropiere de China, Kazahastan, Mongolia.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusii sunt porniti sa recupereze Ucraina.
Au ocupat 4 regiuni + Crimea pe care vor sa le faca sub forma unui district condus de un guvernator.
Rusia e o putere mondiala care nu se va lasa usor deja au mai pregatit inca 300.000 de soldati pentru atacul din primavara anul urmator.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusia in anul 2022 d.Hr. are deja 18.000 de tancuri, 7000 de avioane, 5000 de elicoptere, 13.000 de vehicule militare, 1 milion de soldati activi si 2 milioane in rezerva, 8 distrugatoare navale pe Oceanul Pacific, 800 de submarine in total.
https://www.youtube.com/watch?v=NJ7AW31VzkI&ab_channel=Antena3CNN

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Putin e cel mai periculos om de pe planeta in momentul de fata.
Un mafiot adevarat.
https://www.youtube.com/watch?v=W2Eqf-fnHYk&ab_channel=TheTelegraph

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Putin e cel mai tare #1 si nu e un film de la Hollywood e realitate frate.
https://www.youtube.com/watch?v=_5YeX8eCLgA&ab_channel=TheTelegraph
Direct fara discuti BOMBA
https://www.youtube.com/watch?v=469o1jxR360&ab_channel=SkyNews

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dacă rușii cuceresc Europa de est vom primi gaz, apă caldă, curent și vor construi drumuri, poduri, căi ferate, spitale moderne, ceea ce noi nu am fost in stare sa construim la noi în țară.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Politicianul nu este soldat, iar soldatul nu este politician, Fiecare cu funcția lui.
La fel cu Messi nu este Președintele clubului unde jocă. Nici Președintele acelui club nu va intra pe tere să joace fotbal in locul lui.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Pai monarhul trebuia sa mearga cu soldatii sai pentru a ii imbarbata. El nu era ales pe n ani, ci era monarh pana murea.
Si din Romania avem exemple nenumarate de suverani care au luptat alaturi de osteni, cum ar fi: Vlad Tepeș, Ștefan cel Mare și Mihai Viteazul.