| ZaKid a întrebat:

Am si eu nevoie sa fac la chimie - Cu atomii simplii si cu grupele de atomi.
-Fe (Fier) - Valenta II
-Fe (Fier) - Valenta III

Daca nu ati inteles uitati cum am facut in clasa.

No2 - Valenta I >-NaNo2 } >----
No3 - Valenta I >-NaNo3 } >---- La grupele de atomi...Help pls. chiar nu am inteles lectia asta.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spre exemplu: iei 2 elemente din sistemul periodic. eu aleg oxigen(O) si calciu(Ca) : Na+O= CaO (calciul avand valenta 2 si oxigenul la fel, valentele se simplifica adica de la Ca2O2 se simplifica si se face CaO) sper ca ai inteles, e o lectie foarte simpla in privinta cu ce te asteapta in continuare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze Ca+O= CaO ma gandeam la exemplele tale de mai sus happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca+O=CaO ma gandeam la exemplul dat de tine.