| anonim_4396 a întrebat:

La ce imi poate ajuta diploma de Ecdl daca sunt la filologie si mai departe merg la litere sau limbi straine? Nu am nici o treaba cu informatica.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru orice loc de munca civilizat, ai nevoie sa stii sa lucrezi pe calculator. Macar un minim de cunostinte trebuie sa ai. Mai nou, toata lumea iti cere toate minunile in format electronic. Nu te poti descurca daca-ti prinzi urechile in calculator.

| MoNsTeR a răspuns:

Eu sunt a 8-a si chiar azi mi-a venit diploma de ECDL completbig grin.si eu vreau sa merg la filobig grin.eu cred ko sa-mi foloseasca deoarece domeniul IT este tot mai cautat. daca mergi la litere sau lb straine poate o sa devii traducator.bibliotecar.jurnalist...cine stie.nu sti ce ti se iveste in viata si e bine sa fi pregatitwinking

| funnymantm a răspuns:

Orice calificare e bine sa fie pe CV. eu am facut separat ECDL-ul si am dat si examenele pentru card. nu strica. plus e recunoscut international. in romania putin le pasa, dar daca te duci cu diploma/card in strainatate te ajuta. Nu sti niciodata ce iti rezerva viitorul.
poate o sa ai nevoie de un loc de munca si diploma va veni in salvare

| rozalia25 a răspuns:

Oricine trebuie sa stie un minim de info, macar un word, excel, chiar daca esti la filo, pe ce crezi ca o sa-ti scrii licenta, proiectele, cartile, articolele daca nu pe calculator. Si oriunde vrei sa te angajezi la birou trebuie sa stii despre calculator. ECDL e exact ce ai tu nevoie.

| LuLy_5981 a răspuns:

Atestatul respectiv te va scapa de efortul de a sustine examenele la informatica in facultate (indiferent de specializarea pe care o vei alege, vei face informatica). Vorbesc in cunostinta de cauza deoarece sunt la Litere, anul 3 si asta s-a intamplat la mine, cei care au avut atestate, le-au adus si pur si simplu au primit note pe ele. Bafta. happy