| KinekT a întrebat:

Am terminat a 8-a si urmeaza sa ma duc la liceu, nu stiu ce sa fac.Am de ales intre mate-info/stiinte bilingv/stiinte.Pe mine ma pasioneaza informatica si in examen am luat 10 la mate, dar am auzit ca este destul de greu la mate-info. Daca merg la stiinte pot urma o facultate in informatica mai departe? Voi in ce ordine ati zice sa pun profiilele?

8 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Am trecut a10-a la mate-info la in liceu de top din Bucuresti(Sincai) si nu este exagerat de greu la mate-info.Mie imi e mai greu la info ca nu ma pricep, dar tie daca iti place e pacat sa nu mergi la mate-info.Matematica nu e foarte grea, mai ales daca ai luat 10 in examen la mate.Eu am luat in examen 9, 90 la mate si intr-adevar, n-am mai avut numai 9-10 la mate, dar daca inveti 8 scoti sigur(depinde si la ce liceu de duci, eu sunt la unul dintre cele mai exigente).La materiile de uman profii te lasa mai usor, la alea de real ai de invatat mai mult.Eu zic ca ai fi perfect pentru mate-info, 10 la mate in examen si iti place si info...Hmm, la profile am pus mai intai la un liceu ce era de mate-info si apoi stiinte.Adica daca liceul avea si mate si stiinte treceam mai intai mate si apoi stiinte

| KinekT explică (pentru Idc12345):

Zici ca matematica nu e grea? si cate ori de info faci? si eu merg la un liceu de top din sibiu (lazar)

| Idc12345 a răspuns (pentru KinekT):

Mie nu mi s-a parut foarte grea, evident este mai grea decat in generala, dar nu exagerat.Ma rog,. aici depinde si de profesorii tai sau nivelul tau pentru cu examenul a fost destul de usor, dar eu zic ca te descurci.In principiu se face o singura ora de info pe saptamana in a9-a, eu faceam 2 ca ne-a luat o ora de tic(poti sa faci si 3 daca vrea proful sa nu mai faceti tic)

| AnonimaOk a răspuns (pentru KinekT):

Daca mergi la mate-info intensiv ai intre 5 si 7 ore de informatica saptamanal si 4-5 matematica. Dar la intensiv se trec mai multi si intri daca ai medie. Succes! Nu e greu. Mie imi plac enorm materiile astea, tocmai am terminat a12a, maine dau bac la informatica. Daca te duci la stiinte poti da la informatica dar ai fi foarte dezavantajat la facultate, in urma. In plus nu cred ca are legatura cu personalitatea ta...iti place info, stii mate si mergi sa inveti biologie si chimie? Evident, nu sunt usoare nici orele la stiinte dar daca nu te pasioneaza o sa fie si mai rau.

| alexs99 a răspuns:

Daca te pasioneaza informatica du-te la mate-info, nu este foarte greu si in plus vei invata mult mai aprofundat informatica.Te poti duce la facultate de informatica si de la stiinte, dar iti va fi mai greu la admitere.
O zi buna.

| Zaygon a răspuns:

Raspunsu meu: mate-info. Am terminat anul asta a 12-a la mate info si nu pot sa zic ca e asa greu, tinand cont ca eu in generala nu am facut o boaba de informatica la inceput da a fost mai greu dar dupa m-am adaptat.

| bibi2085 a răspuns:

Iti place info cu adevarat? Mergi p info... Nici la stiinte nu e prea usor. Chimie si biologie e baza.
.

| Anonim13450 a răspuns:

Mergi pe mate-info. Eu trec a 11-a iar matematica si informatica sunt usoare daca esti atent.