| taineamea a întrebat:

Am tot vazut pe 1 si 8 martie diferite statusuri ale barbatilor de genul "La multi ani la toate doamnele si domnisoarele". Voua vi se pare ca este corect din punct de vedere gramatical?

7 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Nu. Nu este corect. Corect este " La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor! " Expresiile gen : la toata/toti da o nota de limbaj lipsit de bun simt. happy

| xClementine a răspuns:

''la'' este prepozitie in acuzativ in timp ce noi ar trebui sa folosim G/D. tongue Deci, nu prea este corect.
''La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor''

| Magnifico a răspuns:

Mai corect ar fi "La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor!" dar poti sa te exprimi si asa cum ai spus tu cred.

| Winniee a răspuns:

Nu e. Corect este :"La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor!" + caz D/G

| pufy6646475 a răspuns:

Este destul de corect si asa dar de preferat ar fi tuturor doamnelor si domnisoarelor

| Roxanyk_Elena_1990 a răspuns:

Sincer din punct de vedere gramatical nu; ar fi trebuit "la multi ani toturor d-lor si d-soarelor", nu la toate, da!

| techdeck99 a răspuns:

Sti aia sunt cocalari dinaceia care se cred macio si vorbescu cu multumesc la dumnezeu si... treai prins u