| tdrana a întrebat:

Am un hexagon regulat ABCDEFA'B'C'E'F' cu raza cercului circumscris bazei de 2 radical din 3. Daca masura unghiului format de diagonala AE' cuplanul este 30 grade, aflaati aria totala si volumul. Ce teoreme trebuie sa aplic si unde ca sa pot afla aria si volumul? Dau funda happy mersi

1 răspuns:
| pinkycarmen a răspuns:

In primul rand, ai o prisma hexagonala regulata!
l=r radical din 3 pe 2, deci latura hexagonul este 4. triunghiul aef este echilateral(vb de un hexagon regulat), deci ae=4. triunghiul aee`=dreptunghic in e. cateta care se opune unghiului de 30 de grade=jumatate din ipotenuza. aplici pitagora si afli laturile. dupa, aria totala=aria laterala+2aria bazei. v=aria bazei ori inaltimea.